Медия без
политическа реклама

"Сега" осъди АЕЦ да разкрие здравните проблеми на служителите си

Редакцията спечели дело за достъп до обществена информация срещу държавната компания

Решението на съда, че АЕЦ следва да предостави търсената информация, е окончателно.
АЕЦ Козлодуй
Решението на съда, че АЕЦ следва да предостави търсената информация, е окончателно.

АЕЦ "Козлодуй" е осъдена да отговори на "Сега" при колко от служителите ѝ са открити здравословни проблеми при медицинските прегледи, които се извършват в централата.

През пролетта "Сега" попита държавната компания колко нейни работници и служители получили медицинско заключение "негоден" за работа в среда на йонизиращи лъчения от началото на 2019 г. до момента и колко са определени като "годен" за работа в тази среда за същия период. Беше зададен и въпрос кой преглежда самите медици, които извършват медицинското наблюдение на работниците. Тогавашният шеф на АЕЦ Валентин Николов обаче отказа да предостави данните, оправдавайки се, че Законът за достъп до обществена информация не е приложим. "Исканата информация касае стратегическия обект АЕЦ "Козлодуй" ЕАД. Осъществяването на достъпа до обществена информация не може да бъде насочено срещу правата и доброто име на други лица, както и срещу националната сигурност, обществения ред, здравето на гражданите и морала", завършваше Николов, без да обоснове какво има предвид.

С помощта на адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация" "Сега" заведе дело срещу отказа на АЕЦ и на 16 декември съдия Боряна Петкова от Административния съд в София отсъди в полза на публичността и нареди в 7-дневен срок от съобщаването на решението, информацията да бъде предоставена. Това още не е сторено от АЕЦ. Адвокат Кашъмов коментира тогава, че отказът на АЕЦ е абсолютно недопустим.

Интересът на "Сега" по темата беше провокиран от сагата около Наталия Станчева - медицинската сестра от АЕЦ, която чрез Закона за достъп до обществена информация успя да докаже, че в АЕЦ функционира незаконно и безконтролно лечебно заведение, което се произнася за здравословното състояние на работещите в централата. Срещу Станчева беше заведено дело-шамар за 500 000 лв., тъй като АЕЦ прие, че с въпросите си тя го уврежда. След медийния шум и общественото недоволство искът беше оттеглен, но за сметка на Станчева останаха 15 000 лв. разноски.

МОТИВИ

Информацията, която се търси, е общественозначима и има за цел да осигури сигурността и безопасността на гражданите при спазване на принципите и изискванията за радиационна защита, пише в съдебното решение.

"Нелогично е разсъждението на АЕЦ, че чрез посочване броя на лицата (годни/негодни) може да се стигне до тяхното идентифициране и получаване на информация за здравословното им състояние", посочва още съдията и подчертава, че надделява общественият интерес за предоставяне на търсената информация.

За пълнота на мотивите следва да се отбележи и това, че във всеки случай, когато отказът се оправдава с националната сигурност, общественото здраве и т.н., трябва да има действителни мотиви и не е достатъчно просто да се цитира нормата от закона.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата