Медия без
политическа реклама

Шефове, синдикати и ГИТ може да проверяват работещите у дома

Служителят няма право да откаже визита в работно време без основателна причина, обясниха от Инспекцията по труда

Илияна Кирилова

Домът на работещия от разстояние не е крепост и подлежи на проверки от контролните органи като всяко друго работно място. Тази малко известна част от Кодекса на труда стана актуална покрай инициатива на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа да напомни рисковете, свързани с дистанционната работа. Във връзка с тях нашата Главна инспекция по труда съобщи преди дни, че има право да извършва проверки по домовете на работещите, когато в тях е обособено работно място.

Подобни проверки могат да се правят само при задължително предварително уведомление на работника и с негово съгласие. Той обаче няма право да откаже достъп до домашното си работно място без основание, когато проверката е в рамките на установеното работно време, обясниха от инспекцията в отговор на запитване от "Сега".

Правото на ГИТ да извършва проверки не е новост, а текст, който съществува от 2011 г. в Кодекса на труда. Инспекцията по труда съвсем не е единствената, която може да провери работещите по домовете. Според закона на посещение може да дойде и работодателят, както и представители на синдикалните организации. Идеята на тези текстове е да защитят правата на работника. Затова е предвидено той да може сам да поиска посещение на работното си място у дома със заявление до съответната дирекция на ГИТ, ако например работодателят не му осигурява необходимата техника и др.

До момента няма постъпили молби за проверка на работното място у дома, а инспекцията не смята да прави специални кампании по този въпрос. В рамките на общия контрол инспекторите по труда следят най-вече дали работещите от вкъщи получават редовно възнагражденията си и дали работното им време се отчита коректно. Предвид спецификата на този вид контрол, който изисква събиране на предварителна информация от работодателите за работещите от вкъщи, както и предварително уведомяване на работещите за посещението, планирани проверки не биха били ефективни, обясниха от инспекцията.

Наблюденията в последните месеци показват, че като цяло няма сериозни нарушения при дистанционната работа. По принцип при този тип работа най-честото нарушение може да бъде въвеждане на дистанционна работа без съгласието на служителя, но в условията на извънредно положение съгласие не е необходимо. Сигналите, които постъпват в ГИТ, продължават да са свързани най-вече с нарушения на трудовите правоотношения - забавени възнаграждения и липса на допълнително заплащане за работа в празнични дни, за извънреден и нощен труд и др.

 

Биг Брадър

В Кодекса на труда е предвидено работодателят да осигурява за своя сметка необходимото техническо оборудване за домашното работно място на служителя си, освен ако в договора му не е предвидено друго. Сред това оборудване може да бъде и система за наблюдение, ако такава се налага да бъде монтирана на работното място. В такъв случай е необходимо писмено съгласие на работника и задължително трябва да се зачете правото му на лично пространство.

Друго задължение на работодателя е да не допуска изолация на хората, които работят от разстояние, като им осигури периодични срещи или фирмено виртуално пространство.

 

Рискове

Според експертите на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA), когато работи от разстояние, работникът от една страна е поставен в социална изолация, което влияе негативно върху психическото му здраве. От друга - той по-трудно може да раздели работата от личния живот. Дистанционната работа променя и отношенията между колегите, а работното време става неопределено и дълго, посочват още от европейската агенция. В такива обстоятелства човек често се сблъсква с проблеми, за които не получава подходяща подкрепа. Рискове са очертани и пред работодателя - по-труден надзор, трудности при предоставяне на подкрепа на служителя, възможно намаляване на ангажираността и спад в екипния дух, затруднена вътрешна комуникация.

Още по темата