Медия без
политическа реклама

Шефът на МО: Можем да дадем на Украйна боеприпаси

Военният министър намекна, че правителството ще даде отпор за изпращане на тежко въоръжение за Киев

04 Ноем. 2022Обновена
БГНЕС
Димитър Стоянов

България има в повече само боеприпаси и това е нещото, което може да даде на Украйна. Това се подразбра от участието на военния министър Димитър Стоянов в предаването "Панорама" по БНТ. Той обясни, че е започнал анализ какво може да се даде на Киев след парламентарното решение да се предостави военна помощ.

Само преди два дни парламентът одобри страната ни да даде оръжие на Украйна, но не каза какво точно въоръжение да се предостави. Решението на НС бе прието в пленарната зала с подкрепата на 175 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП, ДПС, ДБ и БВ. Против гласуваха единствено 49 парламентаристи от БСП и "Възраждане". 

Парламентът одобри страната ни да предостави военна помощ на Украйна.

Много експерти да смятат, че това решение не се различава кой знае колко от предишното решение на НС, когато отново бе гласувано да се предостави помощ на Украйна. Тогава това бе разчетено единствено като предоставяне на възможност на украинската армия да ремонтира бронирана техника, включително и танкове в българските военни заводи. Месеци по-късно не е ремонтирана дори една машина. Военният министър също потвърди това, като каза, че за съжаление украинската страна не се била възползвала.

България искала от Словакия да предостави двигатели за изтребители МиГ-20, но оттам са отговорили, че МиГ-29 с резервните части са предвидени за Украйна.

Подобно се очертава и сегашното положение, когато отново се оставя на правителство и военно министерство да преценяват какво да се даде.

И тогава, и сега обаче е ясно, че Украйна официално иска единствено тежко въоръжение, като изрично посочва зенитно-ракетните комплекси С-300, самолетите МиГ-29 и Су-25, зенитно-ракетни комплекси 125 "Нева".

Вече на няколко пъти сегашният служебен военен министър Димитър Стоянов, както и президентът Румен Радев дадоха да се разбере, че те няма да дадат такова въоръжение. 

Украйна е поискала отново тежко оръжие от България чрез посланика си и военния си министър, като най-желани са системи за противовъдушна отбрана. Това стана ясно от интервю на военния министър Димитър Стоянов пред Нова тв.

“Ако някой очаква от нас, че ще си дадем зенитно-ракетните комплекси, съжалявам, но няма как да се случи”, заяви преди два дни министърът на отбраната Димитър Стоянов след съвместното заседание на външната и военната комисия. “Ако депутатите решат да бъде изпратена военна помощ на Украйна, то тяхното решение е политическо, а не експертно, тоест те не могат да решат какъв тип въоръжение да бъде предоставено, коментира тогава още министърът, като даде да се разбере, че се готви отпор, ако Народното събрание тръгне да определя какво точно да се даде”, добави той.

Българският президент не само не подписа съвместното изявление на 9-те президенти от Централна и Източна Европа, но и изненадващо пусна официално съобщение, в което се обявява срещу тяхната теза за членството на Украйна в НАТО.

Министърът обяви, че вече е започнал анализ какво може да се предостави, какво имаме в повече, но даде да се разбере, че дори техника за резервни части не могат да се дадат, защото те са необходими за българската армия.

"Трябва да оставим и въоръжение, което е необходимо за резервни части", подчерта Стоянов.  "Процес на канибализация на техниката" - така министърът определи факта, че е необходимо да се използват части от една техника за поддържането на друга. Напомни, че старата съветска техника се поддържа основно с части от Русия и Беларус.

Остри критики спрямо позицията на Унгария и България към войната в Украйна отправи военният министър и вицепремиер на Латвия Артис Пабрикс.

По повод на изказването на колегата на Стоянов от Латвия, че позициите на България и Унгария са близки до предателство, военният министър заяви, че не се чувства предател и че България е суверенна държава, която сама взима решенията си.

“Ако погледнем съседните страни какво получиха като въоръжение от НАТО - това е техника от 1960-1970-та година. Това ли искаме за Българската армия? Считам, че модернизацията трябва да бъде в друга посока - придобиване на ново, съвременно въоръжение”, каза още военният министър Димитър Стоянов в "Панорама". Това е нова трактовка на тандема "Стоянов-Радев", които през последните дни твърдят, че ще минат години преди да се получи заместваща техника на НАТО. 

Според него решението за закупуване на нови 8 самолета F-16 е добро. Определи го като "абсолютно адекватно и навременно", но счита, че това е само стъпка по пътя към модернизацията на родната армия. Към момента били формулирани 13 проекта, 3 от които вече са предвижени - този за Ф-16, за бойната машина на пехотата и за 3D радари. До седмица ще се стартира и проект за закупуването на 155-милиметрови гаубици.

Още по темата