Медия без
политическа реклама

Дело за забравена плацента в родилка приключи с 6 оправдателни присъди

11 лекари свидетелстваха, че не са открили плацента и колегите им са невинни

Днес, 18:33
Близките на Деяна не дочакаха справедливост, но продължават съдебната битка.
БНТ
Близките на Деяна не дочакаха справедливост, но продължават съдебната битка.

Дело за лекарска грешка, причинила смърт на 19-годишна родилка в София, приключи с шест оправдателни присъди на първа инстанция. Издаде ги Софийският градски съд в състав съдия Тони Гетов и двама съдебни заседатели, които са взели решението единодушно, съобщи БТА.

Деяна Георгиева почина на 24 октомври 2011 г. от инфекция след раждане с планирано секцио в "Шейново" и над 40 дни мъки, през които бе разигравана от болница в болница в София. Подсъдими по делото са д-р Явор Лозанов и д-р Елена Байданова - Василева от САГБАЛ "Шейново" и д-р Антоний Филипов, д-р Александър Червеняков, д-р Владислав Христов и д-р Христо Цеков от "Пирогов".

В обвинителния акт се твърдеше, че забравена плацента при планирано секцио в "Шейново" е довела до следродилни усложнения, които са били неглижирани от хирурзите от "Пирогов" и така се стигнало до смъртта на младата жена.. Пред съда обаче 11 лекари са се произнесли, че не са открити части от плацентата. Така съдът заключава, че подсъдимият д-р Лозанов не може да носи отговорност. За другите лекари съдия Гетов обяви обвинението за фрапиращо, защото те са участвали в консилиум. За тях обвинението твърдеше, че не са препоръчали спешна оперативна интервенция. Гетов обаче изтъкна, че консилиумът, взел решение как да се подходи към случая с родилката, е съвещателен орган и в него са участвали седем лекари. Той също така отбелязва, че консилиумът е стигнал до единодушно решение и няма как да се търси отговорност на всеки от тях за това какво решение са взели другите.

Намираме, че тези хора в залата не са те виновни, дали друг е виновен, не можем да кажем, не е наша работа, обясни съдия Гетов на близките на родилката, цитиран от БТА. Той изрази съжалението на целия съдебен състав за загубата на семейството. Близките обаче не приеха съжаленията.

Пред медиите Людмила Велинова, майка на Деяна, заяви, че ще се бори, няма да се откаже и че има още две инстанции. „Това беше гавра към мен, дъщеря ми и внучето ми“, каза тя. Според нея една невярна, манипулирана експертиза е била изцяло в услуга на ответната страна, а съдът е отказал искането им да бъде назначена втора, която да изясни обстоятелствата.

Велинова посочи, че са направили искане и за отвод, но не е бил даден такъв. „Изцяло и прокуратурата, и съдът работеха в услуга на ответната страна“, заяви Людмила Велинова. „Прокуратурата работеше против нас. Ние водехме делото сами. Как да се справим и със съда, и с прокуратура, кажете ми. Аз съм една обикновена жена, нямам пари, нямам власт, нямам възможности“, заяви майката на родилката.

Смъртта на 19-годишната Деяна беше един от четири смъртни случая при раждане в столични болници в рамките на няколко седмици през 2011 г. Деяна ражда в АГ-болница "Шейново". След изписването състоянието ѝ се влошава и пациентката е хоспитализирана най-напред в болница „Пирогов“, а след това в Александровска болница. Четиридесет и два дни след раждането умира. Първите проверки установиха нарушено право на пациентката на достъп до медицинска помощ и "Шейново и "Пирогов" бяха глобени. След втори смъртен случай в "Шейново", Бойко Борисов като премиер поиска и получи оставката на директора д-р Иван Костов. С това възходът на Костов не спря - той скоро стана шеф на столичната АГ-болница "Св. София", а след това - на "Майчин дом", като бе преизбран за директор това лято въпреки протести и скандали.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

лекарска грешка

Още по темата