Медия без
политическа реклама

София отлага пълното пускане на третия метролъч за есента

Тръгването ще се осъществи в три етапа, поясни шефът на "Метрополитен" Стоян Братоев

07 Яну. 2020
Илияна Кирилова

Третата линия на метрото в София ще бъде изцяло готова през есента, когато в експлоатация ще влязат всичките ѝ 12 станции. Това стана ясно от думи на шефа на столичния „Метрополитен“ Стоян Братоев (на снимката най-вдясно) пред телевизия „Блумбърг“.

Преди това през април или май влаковете трябва да започнат да се движат по трасето между бул. „Патриарх Евтимий“ и „Красно село“, което включва 5 станции. Два-три месеца по-късно третият лъч ще бъде продължен през „Орлов мост“ до ж.к. „Хаджи Димитър“, с което спирките ще станат осем. Последно ще е готова отсечката от „Красно село“ през „Овча купел“ до Горна баня, по която има четири станции.

„Някъде през есента, поне така вървят нещата по график, се надяваме тези три участъка да бъдат завършени изцяло“, поясни Братоев. Той за пореден път каза, че разминаванията между обещанията на Столичната община, че цялата трета линия ще е готова до края на 2019 г., и реалността са дошли заради тежката строителна работа и по-сложните изпитания на системите за управление на новия лъч.

„В момента първият етап като строителство вече е приключил, но се извършват изпитания. Те ще продължат още няколко месеца, тъй като третата линия е с различна система на управление спрямо останалите. Това изисква повече време", коментира Братоев.

Всички перони на третата линия ще са отделени от влаковете с прозрачни отваряеми врати с височина 1.60 м., поясни още шефът на метрото пред БНР. „По този начин пътниците няма да имат достъп до релсовите пътища. Това е една от мерките за повишаване на безопасността. Решихме цялата трета линия така да бъде оборудвана.“, съобщи Братоев.

От първите осем станции, на които се монтират тези подвижни врати, при пет изпитанията са приключили, остава да бъдат проведени в другите три.

„Другата особеност е автоматиката за управление. Машинистът има по-ограничени функции с оглед да се избегне субективният фактор, но в екстрена ситуация той може ръчно да поеме управлението. Синхронизирано е движението на влаковете с отварянето на тези врати на перона, автоматически се отварят от влака, не от машиниста.“, добави Братоев.

След пускането на първия участък в най-натоварените часове влаковете по третия диаметър ще се движат с интервал от 5 минути. При по-интензивно натоварване той може да се намали на 4 минути. Такъв ще е разчетният интервал за час пик и при пускането на следващите участъци. Предвижданията са след цялостното й отваряне по третата линия на метрото да се придвижват около 200 хиляди пътници на ден, каза още директорът на „Метрополитен“.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата