Медия без
политическа реклама

София ще плати 5 млн. лв. на частен превозвач със задна дата

Общински съветници от различни партии предлагат да се увеличи цената, на която "МТК Гроуп" вози в крайградските зони

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Столична община се готви да увеличи със задна дата парите, които плаща на частния превозвач "МТК Гроуп" за обслужването на т.нар. крайградски линии на софийския обществен транспорт. Предвидената сума за доплащане по договора е над 4, 95 млн. лв. Това се вижда от доклад, внесен във финансовата комисия на Столичния общински съвет съвместно от представители както на управляващото мнозинство ГЕРБ-СДС-ВМРО - Прошко Прошков, Радослав Влахов и Карлос Контрера, така и на БСП - Иван Таков и Альоша Даков. Ако доплащането бъде прието от СОС, "МТК Гроуп" ще спре да е компанията, която вози на най-ниската цена от всички превозвачи в София - 3 лв./км., заради което преди повече от 4 г. управляващите обявиха, че сключват договор с нея. Контрактът с "МТК гроуп" е сключен през 2016 г. и е за срок от 8 г., като общата му стойност е 144 млн. лв. Сега управляващите и БСП предлагат сумата да се увеличи с още почти 5 млн. лв. 

Като основание за внасянето на предложението за доплащане към "МТК Гроуп" се посочват клаузите за индексация в контракта между Столична община и фирмата, както и съдебните дела, които фирмата е започнала на това основание. В сключеното споразумение индексация на цената за км/пробег се предвижда, ако инфлацията надхвърли 5% от датата на подписването, а също и при промяна на цената на гориво-смазочните материали с повече от 20%. Във всеки един от тези случаи страните се задължават да проведат преговори за уточняване с колко трябва да се промени стойността. При ГСМ се предвижда увеличението да е 5% от повишението на цената им. При непостигане на споразумение договорът предвижда цената на пробега да се вдигне с 1/2 от натрупаната инфлация или с 2,5% от цената на ГСМ. При настъпването на което и да е от условията всяка от страните има право да направи на другата страна мотивирано писмено предложение за началото на преговори, които трябва да завършат до 30 дни след започването.

В СОС е сформирана работна група от общински съветници с цел да направи проверка на обстоятелствата около договора с "МТК Гроуп". От внесените от нея материали се разбира, че от сключването му досега е имало основания за искане на индексация от страна на фирмата. От обясненията обаче не става ясно дали администрацията е изпълнила задълженията си да участва добросъвестно в преговори. Комисията прави преди всичко изводи как точно се прилагат двете хипотези за увеличаване на цената на километър пробег и каква е съдебната практика при сходни договори с участието на Столична община. Но не уточнява дали управляващите в София са нарушили договора с "МТК Гроуп", като по този начин са дали основания на фирмата да си търси правата в съда. 

В крайна сметка работната група стига до извода, че Столична община може да бъде осъдена да плати още по-сериозна сума на  "МТК Гроуп". Затова общинарите предлагат да се приеме извънсъдебно споразумение, с което данъкоплатците в София да платят на компанията допълнително близо 5 млн. В замяна собствениците й се отказват от лихви, които евентуално могат да им се присъдят. Те са изчислени на стойност почти 1 млн. лв.

Неправителствената организация "Спаси София", която алармира за предстоящата точка в дневния ред на СОС, изчисли, че след индексацията "МТК Гроуп" вече ще вози срещу 3,27 лв. на километър. ената за пробега на МТК ще бъде увеличена със задна дата и така ще му плащаме повече, отколкото на "Столичен автотранспорт", въпреки че общинският превозвач обслужва по-натоварени линии, с по-големи автобуси и по-високи разходи", се казва в становище на "Спаси София". "МТК Гроуп" вози по линии №12, 18, 20, 21/22, 23, 24/24А, 25, 26, 28, 29,  31, 81, 86, 117,118 и 119. Към момента на сключването на договора транспортната задача е близо 5,6 милиона километра. През есента СОС прие предложение на споменатия общински съветник Карлос Контрера възложеният пробег на "МТК Гроуп" да се увеличи с удължаване на маршрута по линии 21/22. Мотивът бе именно, че този превозвач вози на по-ниска цена от всички останали.   

Според "Спаси София"  всички проблеми за столичани идват заради "неизгодния договор", който Столична община  подписа с "МТК Гроуп". "Той я оставя с вързани ръце, заплашена от съдебни дела, лихви и неустойки. Общината ще плаща все по-висока цена и занапред, но и със задна дата ще доплати 5 млн. лв. за вече извършения пробег. Увеличението със задна дата показва, че Фандъкова, ГЕРБ и ВМРО най-безогледно лъгаха гражданите, че договорът е изгоден и на цени, на които вози общинският оператор. Точно затова от "Спаси София", още преди 4 години бяхме категорично против тази сделка и предупреждавахме, че публичните средства ще отидат на вятъра, в нечии джобове. Това вече е безспорен факт! Тази концесия е типичен пример за източване на парите на софиянци. И всеки доклад за наливането на още пари в МТК има едно и също действащо лице - Карлос Контрера от ВМРО, който е предложил както първоначалния договор за концесия, така и сегашното оскъпяване. И всеки път новите милиони са представени като единствена и много изгодна за общината възможност".

Карлос Контрера отговори във "Фейсбук", че становището "Спаси София" е "разпространение на полуистини, изопачаване на факти и тиражиране на спекулации". "Експертите" от "Спаси София" умело мълчат, че споразумението е за индексация /във всеки нормален дългосрочен договор такива клаузи има/. Пропускат и това, че индексацията е на минимума, операторът се отказва от всички лихви, неустойки, разноски и претенции за този период. Четвърто - "експертите"  мълчат за факта, че по този договор общината е задължила частния оператор да вози само с газови автобуси Евро 6, нещо, с което не можем да се похвалим в други части на столицата", отговаря Контрера.

Преди около година обаче от опозиционната коалиция "Демократична България" показаха снимки, от които стана ясно, че част от автобусите, с които "МТК Гроуп" обслужва  линиите, са произведени през 2007 г. и не отговарят на изискванията на договора с общината превозните средства да са нови. Така „МТК Гроуп“ спестявала разходи за лизинг, какъвто плаща за новите автобуси, тъй като старите са вече изплатени. От "Демократична България" коментираха, че по този начин се източва бюджета на общината и обявиха, че са препратили сигнала си до прокуратурата. Впоследствие кметът Йорданка Фандъкова призна, че „наистина има нарушения, наистина си позволява компанията, но санкциите се налагат и досега има много такива“. 

ПРЕДИСТОРИЯ

Сагата с крайградските линии датира още от кметския мандат на премиера Бойко Борисов. През 2008 г. същата фирма, тогава "МТК Груп", участва в конкурс за отдаване на част от линиите на градския транспорт в София на частни превозвачи, въпреки че по това време тя дори няма лиценз за превозвач. Конкурсът бе разтурен, след като тогавашният зам.-кмет Велизар Стоилов беше записан да разпределя градския транспорт с фирмите участнички. Въпреки че това коства поста на Стоилов, Борисов подписа договор с две от фирмите, но не и с "МТК Груп". Фандъкова също отказа да й даде линиите, затова фирмата поведе съдебна битка за тях, като междувременно освежи репутацията си с добавката на една буква в името.

Именно покрай делото се роди идеята за сделката с автобусите. Първоначално Борислав Борисов от ГЕРБ, Калоян Паргов от БСП и Борислав Бориславов от СДС предложиха да се търси извънсъдебно споразумение с цел общината да си спести около 15 млн. лв. обезщетение на "МТК Гроуп" за проваления конкурс, като се предложи на фирмата осемгодишен договор за 169 млн. лв. за 16 линии и купуване на 60 нови автобуса от най-висок клас за тях. На два пъти обаче транспортната комисия отхвърля решението, за да се изчака съдът, който в крайна сметка сведе неустойката до 5 млн. лв. Калоян Паргов пък се оттегли от предложението. Третият опит бе поверен на Карлос Контрера от ВМРО, а ГЕРБ изведнъж хареса сделката. Така решението си проправи път с 31 гласа "за" от ГЕРБ, ВМРО и "Атака".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата