Медия без
политическа реклама

Столична община бави отдавна обещани ремонти

И през 2023 г. кметството няма да изневери на традицията късно да стартира строителната си програма

Кметът и заместникът й по строителството инж. Ангел Джоргов инспектират разширението на ул. "Филип Кутев" от бул. "Черни връх" до ул. "Сребърна", след което Фандъкова обяви предстоящия старт на продължението на третия градски ринг.
Кметът и заместникът й по строителството инж. Ангел Джоргов инспектират разширението на ул. "Филип Кутев" от бул. "Черни връх" до ул. "Сребърна", след което Фандъкова обяви предстоящия старт на продължението на третия градски ринг.

И през 2023 г. Столична община няма да изневери на собствената си традиция да започва с огромно закъснение (и дори да не започва) строителството на обекти, които вече са били обещавани и залагани в капиталовата програма на общината в предишни години. Това впоследствие води със себе си до забавяне на графици, спестени санкции за фирмите-изпълнители, до трафик и затруднения в придвижването и т.н. Кметът Йорданка Фандъкова съобщи преди дни, че най-късно в края на април ще бъде даден старт на пробива на една от улиците от ключовия трети градски ринг– на ул. „Филип Кутев“ по посока към „Симеоновско шосе“. Другият участък от същия ринг, който предстои да се строи, е продължението на бул. „Тодор Каблешков“ по посока на бул. "Черни връх". Преди кметските избори през 2019 г. Фандъкова обеща, че въпросният трети ринг ще е изцяло готов през 2022 г. Анонсираният срок за изграждането на "Тодор Каблешков" бе 2021 г., а на "Филип Кутев"- 2022 г. Кметът изчисли, че отварянето на цялото трасе ще доведе до 40% по-малко трафик в центъра на София. На практика обаче досега през този й мандат бяха изградени едва около 2 км. от същата улица и от булеварда. Според проектите по "Тодор Каблешков" и по "Филип Кутев" трябва да се изгради и трамвайно трасе, което да свърже бул. "Цар Борис III" с бул. "Г.М.Димитров" и след това да превозва пътниците към ж.к. "Слатина". За изграждането на релсовата линия обаче за момента от общината изобщо не отварят и дума.    

Конкурсът за завършването на "Тодор Каблешков" и "Филип Кутев" бе обявен през юни м.г., като цената на двата обекта е 30,5 млн. лв. без ДДС. От „Филип Кутев“ трябва да се построят 1,2 км.- от ул. „Сребърна до „Симеоновско шосе“, при предложена от общината цена от 13,5 млн. лв. На 29 март за строител на обекта бе обявено обединението "Филип Кутев" ДЗЗД, в което участва фирма на "Главболгарстрой"- "ГБС-Инфраструктурно строителство" АД, както и "Глобал конструкшънс" АД. Според регистъра на обществените поръчки срокът за строителството на споменатия участък е краят на март 2024 г. 

Бул. „Тодор Каблешков“ трябва да бъде продължен с 1,4 км.- от ул. „Луи Айер“ до бул. „Черни връх“, срещу 17 млн лв. За тази обособено позиция кандидатстват седем консорциума и фирми и все още няма избран изпълнител. 

В началото на 2023 г. Фандъкова съобщи още, че през нея ще започне и дългообещаваното изграждане на бул. „Рожен“ от ж.п. прелеза до Северната скоростна тангента. Процедурата за този обект бе отворена през февруари м.г. и също не е приключила. Дължината на трасето е над 2 км., а предложената цена е 13,6 млн. лв. Работите по бул. "Рожен" трябва да продължат не повече от 425 дни, като за извършването им кандидатстват четири фирми и обединения. Довършването на булеварда също фигурираше в предизборните обещания на Фандъкова за четвъртия мандат. 

Строителството на „Рожен“ е част от по-голям конкурс за строителство общо 47,7 млн. без ДДС. Друга обособена позиция в него е построяването на надлез над ж.п. линията при Бакърена фабрика, който Фандъкова също обяви за приоритетен през 2023 г. Цената е 10 млн. лв., като за обекта през 2010 г. е изготвен работен проект. Дължината на участъка е 720 м. За работа са предвидени 755 дни, като шест компании и консорциума кандидатстват да я свършат. И там още няма данни за избран изпълнител. 

Все още се очаква резултат и от процедурата за други три обекта на стойност 61 млн. лв., която общината обяви през лятото на 2022 г. Става дума за строителството на бул. „Копенхаген“ в „Младост“3 до бул. „Цариградско шосе“, който също се обещава от години. Следващият търг е за преместването на трамвайната линия от локалното платно на бул. „Скобелев“ и ремонт на тунела при НДК (Столична община е осъдена да махне релсите, като сроковете за това текат), както и за реконструкцията на трамвайното трасе по бул. „Мария Луиза“ от ул. „Опълченска“ до ул. „Козлодуй“. Както и при останалите процедури, и в този конкурс се включиха фирми, които са добре познати на софиянци. Да строи бул. „Копенхаген“ например поиска „Трейс Груп“, която  ремонтира жълтите павета пред Народното събрание и обновява площада около храма "Александър Невски".

Най-скъпата обществена поръчка, която още очаква решение в последната година от четвъртия мандат на Фандъкова, е за поддръжката на улиците и тротоарите в София, който е на стойност над 200 млн. лв. без ДДС и е за срок от 4 г. При предишния сходен конкурс, започнал през 2018 г., стойността на същите дейности бе 117 млн. лв. - с над 80 млн. по-малко. За участие в новия се включиха 18 фирми и обединения. Част от тях са дружества, които бяха сред получилите аванси за продължението на магистрала „Хемус“ при последния кабинет на Бойко Борисов, участници в строителството на АМ „Струма“, избрани от ГЕРБ фирми за различни водни проекти и спечелили скъпите търгове за поддръжка и зимно почистване на магистралите. 

Като предизборни ангажименти на Фандъкова, за които вече е сигурно, че няма да бъдат започнати в последния й мандат, може да се посочат още довършването на пробива на бул. "Данаил Николаев" между Сточна и Централна гара. Преди Фандъкова същият пробив обещаваше още лидерът на ГЕРБ, докато беше кмет на София. Няма новини и около изграждането на кръстовище на две нива пред "Пирогов", което също фигурираше в предизборната програма на Фандъкова за периода 2019-2023 г.  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?