Съюзът на съдиите в България призовава прокурорите да не стоят безучастни, докато войната по върховете на държавното обвинение дискредитира системата. "Искрено се надяваме и колегите прокурори и следователи да намерят уместна форма да изразят своята нетърпимост към поредния акт на дискредитиране на авторитета на професията им", призовава най-голямата гилдийна организация. Тя имаше подобен призив и покрай протестите срещу избирането на Иван Гешев за главен прокурор. Тогава обаче той получаваше единствено писма за прокурорска подкрепа от цялата страна. В кризата, предизвикана от признанията на Гешев и заместника му Борислав Сарафов за политически обвързаности и намеса по дела, редовите прокурори мълчат. (Софийската градска прокуратура днес разпространи позиция, че разследва безпристрастно всички, включително хора с имунитет.)
Висшият съдебен съвет (ВСС) незабавно да отстрани от заеманите длъжности Иван Гешев, Борислав Сарафов и Ясен Тодоров, за да се осигури обективно, всестранно и пълно разследване на фактите и обстоятелствата по вече образуваните производства за предсрочно освобождаване от длъжност. След това членовете на ВСС да подадат оставка, тъй като носи отговорност за назначаването на главния прокурор, заместника му и заместника на заместника.
За това призова Съюзът на съдиите в България по повод кризата, в която изпадна прокуратурата заради войната, която се води по върховете й. Според гилдийната организация освен това Инспекторатът към Висшия съдебен съвет трябва да провери както твърденията на Гешев, Сарафов и Тодоров, така и цялостната им дейност като шефове в прокуратурата и следствието.
"ССБ изразява своето категорично неодобрение на действията на Висшия съдебен съвет и на настоящото ръководство на прокуратурата в поредната и най-голяма досега криза, предизвикана от поведението на главния прокурор Иван Гешев, неговия заместник и ръководител на Националната следствена служба Борислав Сарафов, както и от заместника на последния - Ясен Тодоров", се казва в позицията на съдийската организация. Според нея действията на тримата магистрати са "демонстративно доказателство за тежко накърнената независимост на съдебната власт, което дискредитира способността й да устоява на политически, партийни и личностни въздействия".
Припомня се и позицията на ССБ, застъпвана не веднъж, още преди избора на Гешев, че той е "абсолютно непригоден за този пост поради пълната липса на необходимите професионални и нравствени качества". Според организацията дискредитирането на Иван Гешев далеч надхвърли личността му и фигурата на главния прокурор и дълбоко засегна доверието не само в прокуратурата, но и в цялата съдебна система.
ССБ пише още, че въпреки всичко Прокурорската колегия на ВСС не е реагирала адекватно и припомня за "магическата и радикална промяна в убежденията на част от мнозинството" в съвета, което поиска уволнението на Гешев.
"Едва ли е необходимо да припомняме предишните осветявания на задкулисните механизми за овладяване на държавните институции: така наречените скандали "Мишо Бирата", тефтера на Филип Златанов, „Ти си го избра“, разговорите между бившите съдии Владимира Янева и Румяна Ченалова, в които Янева твърди, че Бойко Борисов е оказвал влияние на предишния главен прокурор Сотир Цацаров да я „опраска“, т.е. да предприеме действия, които да доведат до нейното освобождаване от длъжност, признанията на бившите председатели на съдебни органи Веселин Пенгезов и Методи Лалов за влиянието на Делян Пеевски в кадровия процес на административни ръководители в съдебната власт, „Цум-гейт“, придобилите в последните години широка публичност аудиозаписи с признанието на лидера на политическа партия ГЕРБ Бойко Борисов за водещата му роля в избора на предишния главен прокурор", пише още в позицията, според която всичко това са доказателства за "политическо и криминално вмешателство в съдебната власт зад фасадата на публичните процедури".
"Гешев показа завидни театрални умения, късайки оставката си пред журналисти и разкривайки разговори, договорки, обвързаности, дори чувства на обида от "предателството" на политици и политически партии. Цялото драматично изложение на Иван Гешев беше несъмнено политическо и лично, показващо че длъжността му и цялата съдебна власт се използват само като инструмент на тези амбиции", пише ССБ.
Според съдиите авторитетът на съдебната власт не просто се уронва, а се руши. Те обаче призовават обществото да не стои безучастно и пишат, че "актуалните непристойни сцени на човешка и професионална низост могат да се превърнат в повратна точка за прекратяване на дългогодишните вредни процеси на криминално овладяване на съдебната власт".
И отново настояват за промени в Конституцията и законите, свързани със съществуването, функциите и правомощията на фигурата на главния прокурор; съставът и конституирането на Висшия съдебен съвет; въвеждане на работещи процедури както за контрол на дейността, така и за разследване на главния прокурор и неговите заместници в случай на извършено престъпление.