Засега няма резултат от преговорите, които ИТН водят с политическите сили за съставяне на правителство с третия мандат.
Деница Сачева от ГЕРБ-СДС повтори решението на формацията, че няма да подкрепи третия мандат. Тя припомни, че докато първият мандат беше у герберите, те са предложили всякакви срещи и диалози, но неуспешно. "Нека да има разговори, защото те могат да бъдат основа за следващото Народно събрание, но за този парламент няма шанс", каза тя в кулоарите на парламента.
ПП-ДБ пък ще проведат среща тази вечер, по време на която ще вземат решение дали да подкрепят третия мандат. Въпреки това съпредседателите на дясното обединение Асен Василев и Кирил Петков изразиха резерви, като се аргументираха с "историята на общата им работа" (с ИТН - бел. а.). Василев посочи, че в този парламент няма проевропейско антикорупционно мнозинство.
Последната среща за деня ИТН проведоха с депутатите от разпадналата се парламентарна група на ''Величие'', начело на които стои Николай Марков. В края на срещата Тошко Йорданов заяви, че по редица приоритети имат еднакви виждания.
Тогава бе и шансът за хората на Слави Трифонов да обяснят приоритетите си. От ИТН предлагат промени в Закона за съдебната власт, с които да се ограничат правомощията на главния прокурор. Напомниха и важната за тях тема за референдумите, по която внесоха законопроект. Сред останалите приоритети на ИТН са противодействието на корупцията и Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Николай Марков похвали ИТН за конструктивния начин да водят диалог и дори видя ''държавнически подход за разрешаване на политическата криза''. На въпрос колко време би работило евентуалното правителство, от ИТН отговориха, че най-правилното е да изкара пълен 4-годишен мандат, но може да се направи и по-кратка управленска програма - за една или две години. Етиен Леви от "Величие" заяви, че трябва да се върне редовната военна служба, пък дори и за една година.
Какво се случи по-рано
Много странно протече първата среща на ИТН по политическите консултации за правителство. Тя трябваше да се проведе с групичка депутати от "Величие", в момента независими, които останаха верни на основателя на партията Ивелин Михайлов след разцеплението на парламентарната й група. От тяхната фракция обаче се появи само един човек – Красимира Катинчарова, която неочаквано обърна целия разговор за кабинет в спор за атомния проект "Белене".
Катинчарова и нейните колеги са внесли проект на решение, с което се иска отмяна на по-ранно парламентарно решение да се продаде оборудването за "Белене" на Украйна. От "Величие" искат, също така, българската държава да преговаря с Киев за помощ за изграждането на отдавна изоставената централа. Депутатът се оплака, че никой не обръщал внимание на проекторешението – нито в парламентарната енергийна комисия, нито в пленарната зала. И поиска помощта на ИТН, за да се обсъди предложението.
Това обърка представителите на партията на Слави Трифонов, които изтъкнаха, че целта на срещата е съвсем друга. Започна дълъг спор между Катинчарова и Павела Митова от ИТН, като всяка се стремеше да обори другата с технически познания в областта на ядрената енергетика.
Накрая зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов загуби търпение и направо каза на Катинчарова, че този въпрос не засяга темата за правителството. Тя обаче му отвърна, че за "Величие" това е приоритет, който очаква да бъде разгледан от депутатите, преди да се разговаря конкретно за подкрепа за кабинет. Митова й обеща да убеди шефа на енергийната комисия Делян Добрев да включи предложението на "Величие" в дневния ред.
След срещата депутатите от ИТН се оплакаха, че колегите им от "Величие" не разбират как работи парламентът, и дадоха да се разбере, че нямат очаквания към тях. Така по основната тема – ще имаме ли правителство или не, от срещата не произтече нищо.
Срещи по-нататък няма да има единствено с депутатите от ДПС, лоялни на Делян Пеевски. Срещата с поддръжниците на Ахмед Доган пък се отлага за утре в 15:00 ч.