Медия без
политическа реклама

Археолози за пръв път у нас откриха изцяло запазена антична статуя (галерия)

Ръководителят на разкопките в Хераклея Синтика проф. Людмил Вагалински смята, че скулптурата изобразява бог Хермес

05 Юли 2024Обновена
За разлика от други подобни находки, тази статуя е със запазена глава.
Archaeologia Bulgarica
За разлика от други подобни находки, тази статуя е със запазена глава.

Забележително археологическо откритие направи екипът на проф. д-р Людмил Вагалински в древния град Хераклея Синтика край Петрич. За пръв път в България там бе намерена изцяло съхранена антична статуя, съобщи Archaeologia Bulgarica.

Мраморната скулптура, която археолозите започнаха да разкриват вчера в Cloaca Maxima (Големия канал на античния град), се оказа изключително запазена – за разлика от всички останали досега, откривани без главите.

„Над два метра е и вероятно изобразява Хермес, едно от най-популярните божества в този район – коментира ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински. – Предстои ни още много работа и не искам да прибързвам със заключенията, но отсега мога да кажа, че тази антична статуя е не само най-добре запазената сред откритите тук, а и изобщо на територията на България“. Проф. Вагалински предполага, че някогашните жители на града са я положили в пръстта на това място след голямото земетресение през IV век – за да съхранят за по-добри времена едно от старите си божества в период, когато християнството вече е официалната религия.

Учените не са очаквали да намерят нещо ценно точно на това място. В този район, където е Големият канал, основната грижа на археолозите е била как да запазят античните градежи, които са разкрили преди шест години, посочва проф. Вагалински пред БТА. По думите му този участък е частен и общината не може да проведе трайна консервация и реставрация като в общинския парцел. Тези строежи и стени, които са частен имот, ерозират. Именно поради тази причина са решили да отворят решетките на канала, които са сложили за безопасност и да проверят какво е състоянието му. Почиствайки много внимателно, за да установим какво е състоянието на стените, се видя мрамор, разказва проф. Вагалински. След като са продължили с почистването, започнала да се очертава и статуята. 

"Някои ще го нарекат "късмет". Но не е само това - зад всички тези археологически открития стои огромен труд, талант и сърце на човек, който се раздава до последно...", коментира откритието във Фейсбук журналистката и писател Ирина Вагалинска, редактор в Archaeologia Bulgarica. Вагалинска е и автор на новия исторически роман "Мистерии в Хераклея Синтика".

Статуята ще бъде внимателно преместена в музея на Петрич и след необходимата реставрация и консервация ще бъде изложена за посетители там, уточнява изданието.

 

Последвайте ни и в google news бутон