Медия без
политическа реклама

"Златна мечка" в Берлин, затвор в Иран

Четири дни след като спечели наградата, режисьорът е призован за изпълнение на присъда в Техеран

04 Март 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Лауреатът присъства на церемонията само чрез телефонна връзка.

Иранският филмов режисьор Мохамад Расулоф, който преди дни спечели "Златна мечка" на кинофестивала в Берлин, влиза зад решетките в родината си. Той е получил призовка за изпълнение на присъдата, която му е наложена от властите в Техеран. Адвокатът на Расулоф Насер Зарафшан заяви, че режисьорът няма да се яви и ще обжалва заповедта. Той се надява да се възползва от страховете, предизвикани от коронавируса в Иран, заради който 56 000 затворници в близкоизточната страна са пуснати в домашен отпуск.  

В събота вечерта филмът на Мохамад Расулоф "Злото не съществува" спечели голямата награда на 70-ия фестивал "Берлинале" в германската столица. Той се състои от четири новели, посветени на смъртното наказание. Филмът е заснет тайно, тъй като режисьорът има забрана да снима заради извършвана от него "антидържавна пропаганда". На властите той е бил представен от сътрудниците на Расулоф като четири отделни проекта за късометражни филми, за да приспи бдителността им - по принцип късометражното кино не е толкова явно засегнато от цензурата в Иран.

През 2011 г., скоро след като спечели две награди в Кан с "Довиждане", Расулоф бе осъден на шест години затвор и 20-годишна забрана да прави филми заедно със своя сънародник Джафар Панахи. И двамата са световноизвестни кинотворци с множество награди, макар че филмите им са забранени в Иран и не се прожектират в киносалоните там.

По-късно Расулоф бе освободен под гаранция, а присъдата е намалена на 1 г. Но през 2017-а иранските власти конфискуваха паспорта му на летището при завръщането от американския фестивал Telluride. Там той се представи с филма "Човек на честта", посветен на корупцията и несправедливото правосъдие в родината му. Оттогава режисьорът не може да напуска страната. Наградата в Берлин миналата седмица приеха неговата дъщеря Баран и двамата продуценти на филма, а Мохамад Расулоф се включи само във видеовръзка по телефона.

Още за "Злото не съществува" и политическия уклон на "Берлинале" четете в седмичния "Сега" този петък. 

Още по темата