Организаторите на Международния кинофестивал в Берлин, който започва днес за 75-и път, се надяват, че тази година политиката няма да засенчи филмите. Форумът винаги е бил най-политизираният от големите международни филмови фестивали, а сега се провежда дни преди изборите в Германия.
"Миналата година… политиката сякаш измести киното. Мисля, а може би и се опасявам, че това ще се случи и тази година", казва Скот Роксбъро, ръководител на европейския офис на изданието "Холивуд рипортър", пред Ройтерс.
Това ще е първото издание на "Берлинале" под ръководството на новия директор Триша Тътъл. Форумът, който ще бъде открит днес с прожекция на "Светлината" на немския режисьор Том Тиквер ("Бягай, Лола", "Облакът Атлас"), ще продължи до 23 февруари - същият ден, в който германците гласуват на национални избори и крайната десница може да постигне значителни успехи, отбелязва агенцията.
Родената в САЩ Тътъл признава политическата история на фестивала, но не иска този дискурс да засенчва самите филми. Форумът няма да направи изявление относно изборите, въпреки че тя насърчава германците да гласуват. Дискусиите за войната между Израел и палестинците вероятно също ще бъдат неизбежни въпреки усилията на организаторите, е мнението на Роксбъро.
Миналогодишната церемония по закриването на "Берлинале" предизвика критики от страна на германнски политици, след като няки от отличените изразиха солидарност с палестинците и разкритикуваха действията на Израел в Газа. От форума казаха, че дрехи или символи, показващи солидарност с палестинците, са разрешени, но определени фрази изискват внимание.
Няколко пропалестински групи призоваха филмовите дейци да бойкотират тазгодишния фестивал заради подкрепата на правителството за Израел и вероятно отново ще има протести на червения килим пред "Берлинале паласт" и на други места, отбелязва Ройтерс. По време на "Берлинале" ще бъдат показани два филма за израелци, взети за заложници от "Хамас" на 7 октомври 2023 г., както и продукция за млад състезател по паркур в Газа.
Два от най-големите филми в програмата - биографичният за Боб Дилън "Напълно непознат" и "Мики 17" с Робърт Патинсън, вече имаха своите международни премиери (първият върви по кината и у нас) и само най-новата лента на Ричард Линклейтър "Синя луна" ще има световно представяне в Берлин. "Но за фестивал като този,... се иска да има поне половин дузина вълнуващи, големи филми, които всички искат да видят", каза още Скот Роксбъро.
Патинсън и Тимъти Шаламе, както и Бен Уишоу, Маргарет Куали и Клои Севини са сред актьорите, които ще се появят червения килим в Берлин, за да популяризират новите си филми. Няколко артхаус филма ще бъдат представени премиерно, включително "Континентал 25" на румънеца Раду Жуде, победител в предишни издания на фестивала, и режисьорският дебют на британката Ребека Ленкевич "Горещо мляко".
За голямата награда "Златна мечка", която ще бъде присъдена от жури, ръководено от американския режисьор Тод Хейнс, се състезават 19 филма.
"Големите и бляскави холивудски филми може да се прожектират другаде, но тук е мястото, където в студеното време можете да влезете в киносалона и да седнете за два часа с депресираща, … но дълбоко вълнуваща драма", каза той. "Това е нещо, заради което идвате в Берлин", добавя Роксбъро, цитиран от БТА.