Медия без
политическа реклама

Асен Василев предлага: Не ти издават касова бележка - не плащаш

Финансовият министър променя куп закони в преходните разпоредби на представения проектобюджет за 2023 г.

28 Юни 2023Обновена
Илияна Димитрова

Когато лице, което извършва ресторантьорски и кетъринг услуги не издаде касова бележка, получателят има право да не заплати стойността на доставката или продажбата.

С тази иновативна мярка финансовият министър ще се опита да вкара повече пари в държавната хазна. Разпоредбата е предвидена в Закона за ДДС - един от многото закони, които се променят в преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2023 г., представен днес пред журналисти във финансовото министерство.

Както вече е известно, Василев силно е завишил разчетените преди това от служебния министър Росица Велкова бюджетни приходи за тази година. Те се увеличават с 3.5 млрд. лв., които ще се съберат основно по линия на ДДС. Очаква се Агенция "Митници" силно да подобри събираемостта на ДДС и акцизи при вноса. "Там заварихме прогноза за неизпълнение с 1.5 млрд. лв. Първото полугодие вече е изпуснато, но през второто митниците ще повишат събираемостта при вноса", каза Василев.

Значително затягане на контрола се очаква и от страна на НАП, както по отношение на декларирането на доходи, така и по отношение на проверките, каза Василев. Така например работодателите ще бъдат задължени да изплащат заплатите на служителите си единствено по банков път.

Все пак финансовият министър уточни, че бизнесът и редовите данъкоплатци няма да бъдат натоварени излишно с проверки, а данъчният контрол ще бъде "целенасочен към неизрядните фирми". Василев обясни, че вече е провел разговори с организациите на счетоводителите и одиторите, с които е разисквал новите мерки за отчетност и по-стриктен данъчен контрол.

Министърът на финансите Асен Василев късно във вторник на сайта на министерството проектобюджета заедно с тригодишната прогноза за периода 2023-2025 г.

Бюджетът за тази година следва макрорамката, зададена от служебния кабинет - ръст на икономиката от 1.8%, средногодишна инфлация 8.7% и 5.6% в края на 2023 г.  

За разлика от проектобюджета на Велкова, сегашният е с 3% дефицит, а не с 6.4%. За да се вмести в тази рамка Василев е завишил приходите с 3.5 млрд. лв. и с почти толкова е орязал разходите  - за капиталови инвестиции и за издръжката на министерства и държавни ведомства, без да се засягат заплатите на чиновниците.

За следващата година също е планиран дефицит от 3%, но през 2025 г. той ще нарасне на 3,6 на сто заради инвестиционните разходи по плана за придобиване на нов тип бойни самолети. Макроикономическата прогноза предвижда ускорение на растежа на икономиката с 3,3%.

"Постигане на 3% дефицит не е самоцел. Политическата криза, войната в Украйна и високите цени на енергията не попречиха на българските фирми да изработят достатъчно висок брутен вътрешен продукт и заедно с гражданите да платят достатъчно данъци, така че дефицитът да бъде намален. Това показва, че може да се води отговорно социална политика, без да се нарушават балансите на страната", коментира финансовият министър.

Василев е оптимист, че до края на тази година ще има втори транш по плана за възстановяване, но първи за тази година, в размер на 1.416 млрд. лв. Ако тези средства постъпят, дефицитът на касова основа ще падне до 2.5%.

Данъчните ставки остават непроменени, с изключение на ДДС за природния газ, каза Василев. Ставката от 9% ще бъде възстановена на предишните 20%. Василев обаче отново пропусна да посочи какво се случва с ДДС за парното и топлата вода, които по закон са временно намалени на 9% до края на юни.

Какво отчете още финансовият министър:

- В проекта на бюджета за тази година е отразено осъвременяването на пенсиите от 1 юли с 12%.

- Учителските заплати ще бъдат индексирани със задна дата от 1 януари до достигане на 125% от средната заплата за страната.

- Предвидено е увеличение на разходите за персонал с 10% за структурите, които не са получили такова увеличение през 2022 г и 15% за структурите в общинската администрация.

- Втората година от майчинството ще се изравни с минималната заплата и ще стане 780 лв. със задна дата от 1 януари. Тъй като в момента майките получават 710 лева, е осигурен механизъм през социалното министерство те да получат разликата до 780 лв. накуп за изминалите месеци.

- Повишение на минималната заплата на медицинските сестри до 1500 лв. и на лекарите до 2000 лв. - това са пожелателни прагове, но какви заплати ще получават хората е въпрос на решение на болничните ръководства.

- 111 млн. лв. повече социални плащания заради повишения праг на линията на бедност от 504 лв. Тук се има предвид обвързването на социалните помощи с линията на бедност, вместо гарантирания минимален доход, което влезе в сила от 1 юни.

- Повече средства за лична помощ, социално подпомагане, семейни помощи за деца. Също от 1 юни значително се повишиха социалните помощи, а също се разшири и кръгът от хора, които имат право да ги получават. Заедно с това обаче наред с децата от първи, втори, трети и четвърти клас, както и осми, еднократни помощи за началото на учебната година ще има и за децата от пети клас - това е една необявявана досега промяна. Досега текстът предвиждаше еднократните помощи да са за първи-четвърти клас, и за първи и осми.

- Повече средства за отбрана - до 1,88% от БВП.

- Запазва се данъчното облекчение за ваучери за храна до 200 лв. месечно, като се предвижда общата годишна квота да бъде увеличена от 1 млрд. лв. на 1,4 млрд. лв.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата