Комисията за защита на конкуренцията се събуди и ден преди обявения бойкот на търговските вериги информира обществеността, че започва предварително проучване на всички данни и фактори, които оказват влияние върху ръста на цените на хранителните стоки.
"Компетентността на КЗК не обхваща възможност за ценово регулиране", предупреждават от антимонополната комисия. Оттам уточняват, че в правомощията й не се включва също така установяването и санкционирането на "спекула от страна на търговците, съответно овладяване на инфлационните процеси".
КЗК можела да се намеси, само ако изменението на цените и в резултат от съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или на антиконкурентни практики на предприятие с господстващо или монополно положение.
Антимополната комисия уверява, че непрекъснато наблюдава сектора на производство и търговия с хранителни продукти и е установила, че цените им се формират от пазарни фактори - стойността на вложената суровина, цената на електроенергията, горивата, работни заплати, инфлация и други. До голяма степен цените на хранителните стоки, търгувани на стоковите борси и тържища у нас, се влияели от цените на световните борсови пазари. Такова било положението с цените на хранителните продукти и в съседните страни, където също бяха обявени бойкоти на търговските вериги.
Комисията само загатва, че е открила и някои проблеми, които "вредят на свободната конкуренция на вертикално свързаните пазари", за което била уведомила съответните компетентни органи за предприемане на мерки за подобряване, но не посочва какви са тези проблеми и дали са преодолени.
КЗК предупреждава, че започналото пазарно проучване на производството и търговията с хранителни стоки изисква време, за да бъдат събрани и анализирани достатъчно доказателства, които обосновават дали е извършено нарушение на Закона за защита на конкуренцията. И призова всеки, който разполага с доказателства или информация за антиконкурентно поведение , да ги предостави посредством анонимния електронен канал https://www.cpc.bg/signals.
Припомняме, че през 2023 г. отново заради общественото недоволство от високите цени на храните КЗК отново поде проверка на търговските вериги и дистрибуцията в хранителния сектор. Наскоро комисията обяви, че не е открила забранени споразумения, които да ограничават или да нарушават ефективната конкуренция. Маржът на печалбата за отделните стокови групи, бил различен и зависи от вида на стоките, тяхната обращаемост и най-вече от конюнктурата на пазара. Рентабилността за отделните категории продукти варирала значително, като в някои случаи дори била отрицателна. "Управлявайки маржовете на рентабилност на различните стокови групи, веригите се стремят да постигнат среден марж, който им позволява да покрият разходите си и да са рентабилни", пише в решението.
СЛАМЕНО РЪКОВОДСТВО
По-рано днес "Продължаваме промяната" даде специален брифинг в НС, на който обвини антимонополната комисия, че на практика не функционира и позволява необезпокоявано картели и монополи да изкривяват пазара.
"Начело на тази комисия се слагат сламени хора. Имам информация, че за нов шеф на КЗК ще бъде избран човек, свързан с "ДПС-Ново начало". Настояваме за честен и прозрачен избор на членове на антимонополната комисия, които да са безспорни професионалисти, а не калинки и техните майки", заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Заедно със съпартийците си Лена Бориславова, Богдан Богданов, Ивайло Шотев и Андрей Цеков той обясни, че регулаторът има не малка вина за това да се извиват ръцете на фермерите с прекалено ниски изкупни цени, а на потребителите - с необяснимо високи, защото се допуска антиконкурентно поведение по цялата верига на доставки. "В същото време ДПС „Ново начало“ искат да замажат очите на българските граждани със закони за фиксиране на надценки, които знаем, че не работят. Това е поредната мъгла, която ни готвят в парламента", заяви Петков.
От ПП представиха близо десетина примери от последните години, в които антимонополните органи на страни от ЕС са налагали солени глоби и са преустановили редица картелни споразумения в различни сектори." У нас обаче нашата КЗК е открила изключително малко производства, установени са едно-две антиконкурентни споразумения с глоби до 1 млн. лв., не се откриват нарушения при очевидни картели. Това е така, защото КЗК работи под политически натиск и с политически протекции", посочи Андрей Цеков.
"Антимонополната комисия не разследва защо двама производителя на агнешко месо диктуват цените и имат политическо влияние върху БАХБ. Нито защо при доматите доминират трима прекупвачи, а масово в малките населени места земеделците са принудени да продават на безценица продукцията си на местен монополист. КЗК не реагира и защо търговските вериги ограничават доставчиците си да продават само на тях", посочи Ивайло Шотев.
От ПП ще настояват специално за КЗК да се удължи на 14 дни сега гласуваният 7-дневен срок за номинации за регулаторите и да се провежде обществен дебат, на който кандидатите да изложат концепциите си. "Ако някой е пряк роднина на депутат, ще разберете, ако идва от "Булгартабак" или от "Лафка", също ще разберете", каза Петков.
ПП и ДБ ще издигнат общ кандидат за шеф на КЗК, който ще бъде безспорен специалист по конкурентно право, заяви Кирил Петков.