Медия без
политическа реклама

И туристическият бранш поиска осигурителна ваканция

Секторът настоява за целеви субсидии и за компенсация на 80% от заплатите на заетите в него

05 Апр. 2020
Туристи от Великобритания си тръгват от хотел на Лъвов мост на 18 март, след наложената карантина на Банско.
БГНЕС
Туристи от Великобритания си тръгват от хотел на Лъвов мост на 18 март, след наложената карантина на Банско.

6 краткосрочни мерки за спасяване на сектора предлагат организации от туристическия бранш в отворено писмо до институциите. "За наше огромно съжаление към днешна дата все още няма решение на наболели проблеми. Далеч по-смущаващото е, че няма и ясно формулирана стратегия (краткосрочна и дългосрочна) за запазване и развитие на бранша в тази тежка за всички ни ситуация", отбелязват близо 20 организации, обединени в "Бъдеще за туризма". Те напомнят, че в този сектор са пряко заети над 250 000 български граждани, а той е от най-засегнатите в настоящата криза. За разлика от други сектори, които имат възможност за преориентация и забавяне в оборотните им процеси, то туристическата дейност е преустановена изцяло, посочват сдруженията.

Предложенията на "Бъдеще за туризма" са:

1. Отлагане на осигурителни плащания, дължими от работодател, работник и самоосигуряващи се лица за период от минимум 6 месеца, считано от 13.03.2020 г. Задълженията за посочения период да бъдат освободени от лихви за забава в рамките на 6 месеца след изтичане на този срок.

2. Гарантиране на гратисен период върху кредитите и лизингите на юридически и физически лица, пряко заети в туризма, отлагане на плащанията по главници и лихви в срок от минимум 6 месеца от обявяване края на извънредното положение. Тази мярка е необходима с оглед опазване на материалния ресурс и жизнеспособността на заетите в сектор туризъм. Посочените мерки вече са предвидени в оздравителния план на Европейската комисия и се прилагат успешно в други страни-членки на Европейския съюз.

3. Осигуряване на пряк целеви финансов ресурс с цел гарантиране ликвидността в туристическия сектор. Прилагане на европейската мярка за оздравяване и преструктуриране на цялата верига от туристическата индустрия, която е в затруднено финансово положение. Осигуряване на безвъзмездна финансова помощ за покриване на неотложните плащания на физическите лица, както и за регулярни фиксирани разходи на фирмите.

4. Безвъзмездно финансиране на 80% от Фонд “Работна заплата” за предприятия, принудени да преустановят работа с цел съхраняване на работните места и обезпечаване финансовата сигурност на работници и служители, за които единствената алтернатива на безработицата е неплатеният отпуск.

5. Отлагане влизането в сила на промените в Наредба Н-18/2018 г. за период от 12 месеца.

6. При настъпване на непреодолима сила, туроператорите да предлагат мерки за защита на средствата на клиентите като същевременно се запазят стопанските структури в туризма. Варианти за възстановяване на платената от потребителя сума под формата на:

  • Ваучер  – прилагане на споразумение по основния договор, според което платената от клиента сума е гарантирана за туристически пакет, обявен от туроператора, издаващ ваучера. Стойността на ваучера е равна на всички плащания, направени по договора, а валидността му е със срок до 12 месеца от датата на издаване. Това е добра практика в страните от Европейския съюз, която осигурява баланс между интересите на всички страни.
  • Промяна на датата по вече платен туристически пакет по споразумение на заинтересованите страни.
  • Възстановяване на платената от потребителя сума при отмяна на пътуване в условия на извънредно положение да се извърши в срок до 12 месеца от подписване на споразумението към основния договор. При невъзможност от страна на туроператора да възстанови предплатените/депозирани суми, поради липса на ликвидни средства, предоставяне на безлихвено финансиране, което да обезпечи заявените плащания“.
Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?