Комисията за защита на потребителите е започнала мащабна проверка на фирмите за бързи кредити заради множеството сигнали за нелоялни търговски практики и неравноправни клаузи.
Проверените са договорите и общите условия на над 120 небанкови кредитни институции, като в по-голямата част са открити неравноправни клаузи, заяви на брифинг днес председателят на КЗП Мария Филипова.
"Тези финансови институции имат 14-дневен срок, в който да преразгледат общите си условия и да ме уведомят дали считат, че в тях има неравноправни клаузи и съответно да ги променят. Ако не го направят, след 14 дни завеждам колективен иск в съда", каза Филипова.
Част от неравноправните клаузи са налагането на допълнителните такси, с които максималната по закон лихва за този вид кредити се надвишава значително. Както и изискване за предсрочно погасяване на кредита дори при минимално закъснение на плащанията.
Потребители се оплакват и от тормоз от страна на кредиторите. Те изпращат заплащителни писма и електронни съобщения. „Ако си мислиш, че няма да изплатиш дълга си, значи си се заблудила. Ще те търся, докато те намеря, независимо къде си. Аз отговарям за тези пари. Обади ми се незабавно“, цитира тя едно от съобщенията.
Филипова призова потребителите да подават жалби към КЗП и се ангажира, че всеки един отделен случай ще бъде разгледан и при преценка ще бъде обжалван в съда. „Така си спестяват множество такси, защото дори служебните адвокати взимат минимално възнаграждение. Обръщам се към потребителите, вече не са ви нужни адвокати, ще работим за вашата защита, вече не сте сами“, каза тя.
Припомняме, че предишното ръководство на КЗП също поде инициатива още през 2023 г. да направи преглед на дейността на фирмите за бързи кредити. Тогавашният председател Стоил Алипиев нае външни за КЗП проверяващи, но членове на комисията се оплакаха, че те не са си свършили работата, като са проверили едва 32 фирми - неясно по какъв критерий, при това не за неравноправни клаузи, а само за нелоялни търговски практики. Оказа се, че при открити нарушения тогава комисията е наложила минимални глоби, които не са проблем за огромните обороти на този бизнес. Ръководството на КЗП бе многократно изслушвано в предишни Народни събрания и една от забележките към бездействието му бе, че досега нито веднъж не се е възползвало от законовата възможност да завежда колективни искове в съда срещу нарушители на правата на потребителите.
Фирмите за бързи кредити са само на регистрационен режим към БНБ и единственият орган, който има законово право да ги контролира, е КЗП.