Медия без
политическа реклама

Министър Петкова: АЕЦ "Белене" цикли заради Ковид-19

Пандемията пречела на кандидат-инвеститорите от три континента да долетят в София, за да се запознаят с документацията на проекта

18 Септ. 2020ЮЛИАНА БОНЧЕВА
СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА
В България проектът за втора атомна централа поражда полярни мнения.

Процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене" наистина е замряла, призна енергийният министър Теменужка Петрова. За това обаче е виновен само и единствено коронавирусът, обясни тя в Народното събрание, където участва в парламентарния контрол.

Според Петкова проблемът идва от следното: Кандидат-инвеститорите трябва да се запознаят с обемистата документация по проекта, която е струпана в специална "информационна стая" в сградата на НЕК. Заради пандемията и ограниченията в пътуванията обаче обаче чуждестранните компании не могат да командироват експертите си в София да четат на място папките. 

Енергийният министър уточни, че дотук са изминати четири етапа от процедурата и че в момента сме на фаза пет, зациклила заради Ковид-19.

Тя припомни, че в състезанието за АЕЦ "Белене" остават пет компании от Русия, САЩ, Франция, Южна Корея и Китай. Становището на Агенцията за ядрено регулиране е, че всички документи и одобрения, които е издала за ядрения проект досега, остават валидни, вкл. и за площадката в Белене. Предстои да бъде лицензиран техническият проект, а освен това трябва да бъде направен анализ дали всичко е в съответствие с новото законодателство, каза Теменужка Петкова. Анализът ще бъде възложен на изпълнител чрез обществена поръчка. Поръчката обаче още не е обявена. И тук коронавирусът се оказва непреодолима пречка - тъй като избраната процедура е "пряко договаряне" и изисква контакти "очи в очи".

Енергетиката е прекалено сериозна област,  за да бъде оставена в ръцете на политици - особено ако са от калибъра на Бойко Борисов и неговата министерска чета.

Депутатите от БСП Васил Антонов и Таско Ерменков обвиниха правителството, че умишлено бави проекта АЕЦ "Белене". Те изтъкнаха, че в току-що публикуваната от Министерството на енергетиката обновена енергийна стратегия с хоризонт до 2050 г. никъде не се говори конкретно за АЕЦ "Белене", само бегло се споменава за някакви два ядрени блока с мощност по 1000 мегавата. 

Министър Петкова обясни, че документът е стратегия, което означавало,  че не е необходима конкретика.

Още по темата