Премиерът Кирил Петков е обещал след 2-3 седмици да се преведат първите 620 млн.лв. от дължимите суми към пътно-строителните фирми. Това ще стане след санкция от Народното събрание. Това съобщи за „Сега“ инж. Лазар Лазаров, изпълнителен директор на браншовата камара, след среща в МС. Премиерът е уверил, че ще бъдат платени 100% за мантинелите, пътните знаци и хоризонталната маркировка и 50% за останалите пътни ремонти, като това ще стане наведнъж за всички фирми, за да няма съмнение за фаворизиране. „Останалите ще бъдат разплатени след проверки и ние ги адмирираме“, каза Лазаров. По думите му парите ще идват от бюджета на АПИ.
Малко преди края на срещата на премиера с пътните фирми и обсъждането в зала на казуса с АПИ, Станислав Балабанов, депутат от ИТН, обяви, че ако ПП настоява за парламентарен контрол на всички плащания в МРРБ, ИТН ще поиска това да се отнася за всички други министерства. Той каза, че
казусът с АПИ е станал заложник на друга политическа интрига,
свързана с избора на управата на БНБ. “Така се блокира цяло министерство и се бламира един министър от управляващата коалиция. Рискуват се човешки животни заради конкретни политически решения. Чухме много обвинения в корупция и връщане на модела на ГЕРБ, което е поредната лъжа. За това най-практично е МС да разплаща, а не тези решения да минават през Народното събрание, защото за всяка мантинела или пътен знак парламентът ще трябва да взема решение, което още затрудни работата и ще забави плащанията. Има финансов министър, има министерски съвет. Нека те да разполагат с тези средства и да разплащат, където намерят за добре. Щом ще има антикорупционни комисии за МРРБ, нека да има такива и за МФ, за министерството на г-н Лорер, които разполагат с държавни пари“, добави той. Балабанов каза, че ИТН ще гласува
срещу одобрения вчера от правната комисия парламентарен контрол
на възлаганията и плащанията на пътните ремонти и проекти.
Днес рано сутринта, преди началото на пленарното заседание в НС, бюджетната комисия не взе решение по казуса с парите за пътните ремонти. Решението по вносител, предвиждащо в частност изплащане на 50% от сумата на пътните фирми, бе подкрепено само от 5 депутата, нямаше „против“, а се въздържаха - 7.
В началото на заседанието депутатът от ПП Венко Сабрутев оттегли несъглусавания текст за редакция на решението, което изчете по време на вчерашното заседание. Той мотивира днешната си постъпка с решението на правната парламентарна комисия по казуса, предвиждащ всяко възлагане и плащане да минава през одобрение от парламента.
Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов каза след заседанието на бюджетната комисия, че е време да се вземе решение и откъде ще се вземат пари за старите задължения към пътно-строителните фирми, които са за над 2 млрд. лв. „Сумата е равна на бюджета на МРРБ за 2022 г.
Така би трябвало нищо повече да не възлагаме,
освен да поемаме задълженията, направени през миналата година, когато не е плащано нищо. В проекта за решение е записано, че парите по тези плащания трябва да дойдат от бюджета на МРРБ. В зала трябва да се разбере как решението на НС ще бъде подплатено финансово“, добави строителният министър.