Вдигането на минималната работна заплата на 850 лв. от 2023 г. при сегашните 710 лв. ще увеличи бюджетния дефицит догодина с около 1 милиард лева.
Това заяви служебният финансов министър Росица Велкова по повод гласуваните единодушно преди ден в парламента на първо четене промени в Кодекса на труда. Те предвиждат най-ниското месечно възнаграждение да стане не по-малко от 50% от средната заплата в страната в последните 12 месеца, което за догодина означава сума около 840-860 лв.
"Това ще утежни дефицитът с близо до милиард като годишен разход. Трябва да видим все пак какво ще приеме като окончателни текстове парламентът, защото сега е първо гласуване", каза Веклова.
Служебният кабинет отказа да внесе нов бюджет за 2023 г. в Народното събрание, затова депутатите трябва да приемат закон, с който да удължат действието на сегашния бюджет и догодина до съставяне на редовно правителство. Това означава, че приходите и разходите трябва са запазят в сегашните рамки и всеки месец от Нова година да се харчи 1/12 част от бюджета от тази година. Песимистичният сценарий, ако не се състави правителство и се насрочат нови избори, е държавата да функционира със стария бюджет до средата на 2023 г.
Финансовият министър Росица Велкова предупреди, че ако се запазят всички сегашни разходни политики и антикризисни мерки и при очакван ръст на БВП от 1.2% догодина бюджетът ще излезе с дефицит от 16 млрд. лв. Политическите партии в парламента обаче не са впечатлени от тази мрачна прогноза. До момента, между първо и второ четене на закона за удължаване на бюджета, депутати са предложили нови разходи за близо 6 млрд. лв.