В България цената на тока полудя на свободния пазар - това твърдят публикации в социалните мрежи в последните дни. Масло в огъня за пореден път наля и депутатът ог ГЕРБ Делян Добрев, който в неделя обяви: "За утре вечер токът е 1,2 лева на киловатчас при регулирана цена от 25 стотинки. Във Фейсбук се радва на голяма популярност и друго, международно сравнение - как на 25 юни у нас цената на електроенергията у нас достигнала цели 203,39 евро /MWh - при 70-80 евро в други европейски страни.
И в двата примера сравненията са манипулативни, защото цените на тока на борсите и резките промени се дължат на обективни причини и имат логични обяснения.
Финансовият портал "Парите ни" разкри механизма на манипулацията с българския рекорд от 25 юни, като използва публично достъпните факти:
На сайта meteobalkans.com, където ежедневно се предоставя информация от Европейската енергийна борса, се вижда че цената на тока в България "ден напред" на 25 юни наистина е била много висока, но не и най-високата. В социалните мрежи обаче се подвизава скрийншот, в който това не се разбира, защото данните за някои европейски държави са заличени. Сред заличените са Румъния и Унгария, където във въпросния ден цените са били дори по-високи от българските. В Унгария борсовата цена в сегмента "ден напред" е отбелязала рекорден скок със 108% до над 224 евро (при 67% поскъпване у нас до 203 евро). Впрочем за Румъния данните са напълно еднакви с българските, което не е чудно, защото сме част от общ енергиен пазар.
Токов удар
Както посочват експертите, поскъпването в онзи момент е било не нашенски проблем, а регионален. Рекордите са следствие от срив в електроснабдяването на Западните Балкани, обяснява Калоян Стайков, главен икономист на Института за енергиен мениджмънт. Увеличеното потребление заради жегите и авария, засегнала Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, както и части от Хърватия, са качили "градусите" на пазара на електроенергия.
Регионалното прекъсване на електрозахранването в няколко държави на Балканите е започнало на 21 юни (мрежовиге оператори са публикували Доклад за инцидент в Югоизточната част от електроенергийната система на континентална Европа. Такива инциденти неминуемо оказват широко въздействие, което се е пренесло в България, Румъния и Унгария.
Фактите не са това, което са ;)
Енергийното острие на ГЕРБ Делян Добрев пък за пореден път жонглира с иначе коректи числа, за да направи некоректни политически внушения. Той сравни цените на тока на регулирания пазар и на борсата, за да изтъкне, че неговата партия е спасила домакинствата от скъпотията. "Ако не бяхме спрели ПП-ДБ, сега щяха да падат правителства" написа депутатът във фейсбук, пояснявайки, че цената за бита щеше да е над 1.20 лв.,вместо 25 ст за киловатчас". Само че да се сравняват цени, регулирани от КЕВР, с пикови борсови цени по сделки "ден за ден" или "ден напред", е като да се съпоставя цената на семейна почивка, резервирана месеци по-рано, с цената на внезапна командировка, организирана в последния момент.
Тезата на Добрев е, че благодарение на ГЕРБ предният парламент е отложил пълната либерализация на пазара на ток от 1 юли и така битовите абонати са били опазени от скъпотията. Всъщност решението, гласувано от всички партии в НС, бе взето заради куп несвършена от държавата работа. Липсата на ясни правила, механизми и на информационна кампания, насочена към всички участници на пазара, наистина вещаеше трусове.