Бюджет 2022 г. е охолен, но не ме притеснява на този етап планирания дефицит и новия дълг. В момента страните в Европа правят също големи дефицити, защото парите са по-изгодни.
Това заяви пред Нова тв бившият министър на финансите Симеон Дянков от първото правителство на ГЕРБ, който стана известен с бюджетите си тип "постна пица". При представянето на бюджета в парламента сегашният финансов министър Асен Василев критикува именно бюджетите на Дянков за затягане на коланите.
Според Дянков сегашният министър на финансите Асен Василев има по-различни виждания и позиции от повечето финансови министри на България до момента. "Според него колкото повече държавата харчи, толкова по-добре за развитието на иконимиката. За развитите икономики това може да е валидно. Да не забравяме обаче високото ниво на корупция в България и опасността парите да бъдат откраднати", коментира Дянков.
Той определи намеренията на новите управляващи да се справят с корупцията като "амбициозни пожелания, отчасти наивни".
В спора трябва ли да се вдига максималният осигурителен доход Дянков взе страната на Асен Василев. Според него е редно да се завиши таванът за осигуряване за хората с големи доходи с вдигането на средната заплата в страната.
Според Дянков обаче административното вдигане на минималната заплата става проблематично, защото все повече работещи българи ще се оказват с близки възнаграждения, независимо от опита и квалификацията. По подобен начин с постоянното увеличение на най-ниските пенсии пенсионният модел вече е доста объркан, смята Дянков.
Той определи като прекалено амбициозна цел тази година с бюджета да бъдат инвестирани 8.2 млрд. лв. държавни пари в инфраструктурни проекти: "Това звучи добре, но няма как да се случи това. Миналата година бяха замразени много проекти и няма как сега изведнъж те да се удвоят. Министерството на финансите и правителството трябва да гледат по-реалистично и да насочат част от тези пари по-рано през годината на други места, вместо да чакат до края на годината и изведнъж правителството да гледа как да ги изхарчи без решение на парламента".
Според Дянков много по-притеснителна е очакваната актуализация на бюджета в средата на годината. "Винаги с актуализация се правят повече разходи и се вдига дефицитът. Това не бива да се случва, защото няма откъде да се покрие този дефицит", каза Дянков, според който има опасност в следващи години да се стигне до увеличение на данъци.