Медия без
политическа реклама

Василев вдига ДДС за газ и парно и реже издръжката на чиновниците

Финансовият министър иска цялата печалба на държавните дружества да влезе в хазната

Асен Василев
Илияна Димитрова
Асен Василев

От 1 юли ДДС за топлоенергията и за природния газ ще се вдигне от сегашните 9% на 20%. За останалите стоки и услуги като ресторанти, фитнеси, хляб, брашно по-ниските ставки на ДДС ще останат да действат до края на годината.

Това стана ясно от думите на финансовия министър Асен Василев, който представи днес макрорамката на редовния бюджет за 2023 г. първо пред депутатите от бюджетната комисия, а след това и пред журналисти. "В първата седмица на юли финансовото министерство ще внесе бюджета, до 31 юли той трябва да бъде гласуван от Народно събрание, а от 1 август - да влезе в сила", заяви Асен Василев. Така напрактика Бюджет 2023 ще действа само пет месеца.

Финансовият министър представи най-общо как смята да свие дефицита в хазната до 3% при варианта на служебния кабинет от 6.4%.

Приходната част ще бъде завишена с 3.526 млрд. лв. От тях 780 млн. лв. са допълнителни приходи от дивидентите на държавните дружества. Финансовият министър ще предложи тези дружества да внесат в бюджета цялата си печалба от 2022 г., а не 50% от нея.

Повишената събираемост на данъците ще бъде основно по линия на ДДС при внос. Според Василев там са най-големите резерви, защото постъпленията от другите видове данъци нараствали с около 15% спрямо миналата година, докато тези от ДДС били под 6% въпреки инфлацията и нелошия икономически растеж.

Василев припомни, че предишният шеф на Агенция Митници Павел Геренски е обяснявал силния спад на ДДС при внос с поетиняването на петрола и петролните продукти. "Оказва се обаче, че няма стокова група, за която да не са паднали постъпленията от ДДС при внос. Митниците не са събирали ДДС на реални цени, а на занижени", каза финансовият министър и даде пример с автомобилите, които въпреки силното поскъпване не носели повече приходи от ДДС. Затова през втората половина на годината ще се предприемат мерки за облагането на вноса на реални цени.

Василев също така очаква страната ни да получи до края на годината втори транш по Плана за възстановяване и устойчивост, тъй като до края на септември ще бъдат гласувани всички законови промени, с които сме се ангажирали в плана. Този втори транш от 1.3 млрд. лв. трябваше да дойде още през миналата година.

"Не е добре да се променят данъци в средата на годината", каза Василев по повод настояванията на партньорите от "Демократична България", че трябва всички намалени ДДС ставки да се върнат на първоначалните 20%.

Все пак от 1 юли изтича законовата разпоредба за природния газ и той отново ще се облага с 20%, защото имаме нормализиране на цената, каза Василев. Финансовият министър пропусна да спомене ДДС за парното и топлата вода, за които също от 1 юли вече не е в сила намалената ставка и трябва да се върнат предишните 20%. Напълно възможно е в Народното събрание депутатите да гласуват и за тези две стоки по-ниското облагане да продължи до края на годината.

Огромните капиталови разходи за над 10 млрд. лв.  ще бъдат орязани само с 1.851 млрд. Очакваше се Асен Василев много по-здраво да окастри инвестиционната програма на правителството, за да се свие дефицита. Срещу това обаче се бяха обявили от ГЕРБ.

"Не искаме да спираме инвестиционната дейност на държавата. И така капиталовите разходи остават рекордно високи от 8.870 млрд. лв. Включени са всички проекти по европейските програми, които изтичат тази година, както и всички проекти с избрани изпълнители или в достатъчно напреднала фаза, така че до края на годината да е възможно плащане", каза Василев. Извадени от списъка са проектите, за които още не са пуснати обществени поръчки.

С 1.5 млрд. лв. ще бъде намалена издръжката на бюджетните организации. Финансовият министър подчерта, че няма да се пипат заплати, а ще бъдат намалени други разходи от текущата издръжка на министерствата и ведомствата. За всяко ведомство ще се прецизира на база на реалните разходи от миналата година. 

Василев увери, че тези бюджетни служители, които не са получи увеличение на заплатите миналата година, сега ще получат 10% увеличение на заплатите. Учителите също ще получат увеличение до достигане на 125% от средната заплата за страната, както и медицинските сестри - до минимум 1500 лв., а лекарите - до минимум 2000 лв. Няма да има проблем за плащането на пенсиите, които ще бъдат индексирани с 12% от 1 юли. Василев дори ще заложи увеличение на обезщетението през втората година от майчинството, на стипендиите на студенти и докторанти, а също и на фондове за култура и спорт.

В крайна сметка бюджетът на новото управление ще бъде с 4.582 млрд. лв. дефицит, което е 3% от БВП. (Размерът на брутният вътрешен продукт за тази година е същият, който бе заложен от служебния кабинет - 184.486 млрд. лв.) Дефицитът ще бъде покрит с нов дълг, но засега финансовият министър не посочва дали той ще бъде търсен от международните пазари или от вътрешния пазар.

ПОВЕЧЕ ПАРИ ЗА ОБЩИНИТЕ

Малко преди финансовият министър да представи макрорамката на редовния бюджет премиерът Николай Денков обеща сериозно увеличение на средствата за общините с близо 25%. Това Денков направи  по време на форума на Националното сдружение на общините в Пампорово. 

“Ще видите, че общият процент на увеличаване на субсидията, изобщо на разходите, които са свързани с управление от общините, е почти 25%. Ще има доста сериозно увеличение на бюджета там, където е възможно", каза премиерът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата