Проф. Пламен Моллов, бивш шеф на Българската агенция за безопасност на храните и някогашен депутат от НДСВ, не се отзова на поканата да бъде изслушан за компроматите около граничния пункт "Капитан Андреево" в парламентарната Комисия за противодействие на корупцията. Преди дни сегашният началник на БАБХ професор Христо Даскалов сензационно обяви, че му е предлаган огромен подкуп, за да не "разбърква" нещата на границата с Турция, и посочи Моллов като посредник. Ръководителят на агенцията обясни, че е направил запис на разговора и го е предал на ДАНС. Вчера прокуратурата обяви, че започва разследване.
Няма никаква връзка с проф. Моллов - двата му телефона дават непрекъснато заето, а на изпратените му по мейла покани да се се яви на изслушването в НС няма реакции, обяви председателят на антикорупционната комисия Михаил Камбарев. От Университета по хранителна промишленост, където Моллов е ректор и преподавател, съобщили, че той е в редовен годишен отпуск до края на юни. Отпускът не може да е причина или оправдание човек да не се яви на изслушване в парламентарна комисия, коментираха депутати. В тази връзка Константин Бачийски предложи комисията да поиска съдействие от МВР за издирване и довеждане на неоткриваемия "събеседник". Предложението бе одобрено.
Странно е, че Пламен Моллов пропусна отлична възможност да даде своята гледна точка по казуса със записа и обвиненията и да защити честта и името си. Единствената му реакция досега след появата на скандалния запис е "позиция", изпратена до Mediapool, в която казва: "Това е в противоречие с утвърдените стандарти за публична комуникация и достоверност на информацията. Фалшиви новини и политически внушения и манипулации не бих коментирал".
Корупцията на ГКПП "Капитан Андреево" е една от темите, които доведоха до раздор в управляващата коалиция и жестоко скараха "Продължаваме промяната" и "ИТН". "Фитилът" пламна, след като агроминистерството и БАБХ развалиха договора с частната лаборатория, която проверява внос-износа на плодове и зеленчуци на ключовия пункт на границата с Турция, и възложиха на държавните инспектори да организират контрола. Фирмата - собственик на лабораторията, едновременно е действала като агент на транспортните компании и като контрольор на стоката, обясниха от БАБХ. Договорът с "Евролаб 2011" е бил подписан от зам.-директор на агенцията, точно преди проф Христо Даскалов да оглави БАБХ.
Антикорупционният фонд: Даваме случая на Кьовеши
Междувременно Антикорупционният фонд (АКФ) съобщи, че е сезирал европейския главен прокурор за скандала. "В изнесената информация за фитосанитарния контрол на ГКПП "Капитан Андреево" има съмнения за увреден финансов интерес на ЕС и случаят следва да се провери от Службата на европейските делегирани прокурори в България", се казва в сигнала на АКФ.
Според организацията може да се направи предположението, че създаденият порядък за фитосанитарен контрол през частно търговско дружество на външната граница на Европейския съюз на ГКПП "Капитан Андреево" е възможно да е довел не само до ощетяване на бюджета от несъбрани такси, но и да е използван за продължителен внос в нарушение на митническия режим на територията на Съюза през България и разпространение към останалите страни-членки на всякакви стоки и вещества, включително и поставени под контрол или забранени, от което могат да бъдат увредени финансовите интереси на Съюза.
АКФ пише още, че макар и българската прокуратурата да се занимава със случая, "досегашната й практика не е показала резултати при разследване на подобни казуси с изтекли записи със сходно съдържание, а демонстрирала склонност към неглижиране и формализиране". Няма информация и дали прокуратурата е разследвала предишни изнесени в медиите случаи на предполагаемо корупционно поведение от същия бивш председател на БАБХ, за когото се твърди, че е замесен и в сегашния казус, посочва АКФ.