Медия без
политическа реклама

Децата не се стреснаха от тестовете в училище

В столичното 51-о училище за 20 минути са били тествани 188 ученици от 1 и 2 клас

10 Ноем. 2021ОбновенаСИЛВИЯ ГЕОРГИЕВА
Илияна Кирилова
Много деца се завърнаха щастливи в училище и любопитни за тестването

След близо три седмици онлайн обучение малките ученици в 13 области на страната, чиито родители са дали съгласие да бъдат тествани с щадящи тестове за COVID-19, тръгнаха днес на училище. За доста деца вълнението бе почти като на първия учебен ден, а за самото тестване говореха като за приключение.

Днес са тествани 37 832 ученика от 1 до 4 клас, обяви на брифинг образователният министър проф. Николай Денков. От тях е имало 5 положителни проби - 2 в София, и по една във Варна, Добрич и Пазарджик. 3509 са били доброволците, от които 3271 - родители. 2717 са тестваните учители, от които 6 са дали положителни проби - три във Варна и по една в Габрово, Добрич и София. 

Още от сутринта в социалните мрежи започнаха да се появяват коментари за тестването, което изглежда не е стресирало много децата. "Като доброволец в училищното тестване днес в нашия клас стресирани деца не видях. Видях щастливи и еуфорични деца, които искат да си прегръщат приятелчетата и да са там. Стресиращо и травмиращо за тях го правим ние. Аз избрах да им го направя весело и накрая всички бяхме ухилени", посочи родител в туитър.

"Тестовете НЕ СА травмиращи, а интересни за децата. Чувстват се като млади алхимици, особено като им кажеш, че от касетите с пробите ще излезе крокодил", написа друга майка във Фейсбук.

Децата не бива да са яли и пили 30 минути преди изследването. Самото изследване се извършва най-малко от двама души - учители, непедагогически персонал, медицински лица или доброволци родители. Всички те следва да са с валиден сертификат. В някои столични училища в тестването се включват и студенти от Медицинския университет. Резултатите от тестовете излизат в рамките на 15-20 минути. При положителна проба на ученик, той трябва да направи втори тест в лаборатория в срок до 24 часа. Ако той е положителен, паралелката ще се карантинира. Ако е отрицателен, детето се връща в клас и учебният процес продължава. 

В столичното 145 ОУ "Симеон Радев" например над 90% от родителите са изявили желание децата им да бъдат тествани за коронавирус преди часовете. Първо в учебното заведение са били изследвани децата от втори клас. "Най-напред са тествани колеги от непедагогическия и педагогическия персонал с тестове, закупени от училището. Имаме много доброволци и родители, които искат да помогнат", обясни пред Нова тв директорът на 145 ОУ Антоанета Михайлова.

"Първото тестване за COVID-19 на учениците в 51 СУ "Елисавета Багряна" в София премина успешно. За 20 минути бяха изследвани 188 ученици в осем паралелки от I и II втори клас. В процеса се включиха над 30 доброволци. Всички деца са здрави", съобщиха от МОН, позовавайки се на данни от училището. "Чудесна организация! Чудесни родители- 40 доброволци! Чудесни ученици! Благодаря ви! За 20 минути тестовете бяха проведени и чиновете дезинфекцирани. 188 тествани, 188 отрицателни. В 8:30 всички учат!", написа във фейсбук директора му Асен Александров.

"Връщам се от училището на сина ми. С доста от родителите помогнахме за тестването. Нямаше лиги, храчки и т.н. С клечка се събира слюнка под езика. Осигурени са ръкавици, специални чували за отпадъците. Директорката посреща родителите на входа. Обяснява, успокоява. Всички бяха позитивно настроени и готови да съдействат с каквото още е необходимо. А децата? Децата са си деца - радват си се, смеят се, закачат се, снимат си тестовете. Пиша този пост, за да споделя как премина това при нас, а не за да агитирам за каквото и да било. 40. СУ "Луи Пастьор", написа майка във фейсбук.

"И при нас всичко мина наред. Стройна организация, никаква паника или хаос. От положителната настройка и спокойствие на възрастните в процеса на тестването зависи и спокойствието на децата", сподели друга.

В "Българско школо" също е нямало никакъв проблем с тестването - там 91% от учениците от 1 до 4 клас са се върнали в клас, разказаха учители. И в 23-то СУ организацията е била на ниво и всички деца са били отрицателни.

"В 107. ОУ тестването мина успешно и няма положителни ученици и служители! Родителите както винаги са отговорни към своите деца, за което им благодаря! За около 30 минути премина тестването на паралелките и вече тече учебен процес! Лично аз извърших тестуването на учители и непедагози без зелен сертификат! Огромни благодарности на всички над 35 родители и на всички колеги, които направиха всичко възможно да има присъствени часове за начален етап! Отново показахме, че за нашите малки герои на деня сме готови на всичко! А Героите на деня са както винаги са дисциплинирани, възпитани и отговорни към всички нас! Благодаря, деца! Наистина вие сте новите герои на деня!", написа в профила си и Данко Калапиш, директор на 107-мо училище.

"Самата организация, като за първи път, със сигурност ще търпи критики. Изискали сме да има поне по двама родители доброволци, които на практика да извършват тестовете, защото много малък процент от учителите са съгласни те да го извършват, обясни пред БНТ Петко Петков, директор на СУ "Св. Климент Охридски" във Варна. "Във Варна тестването на учениците приключи до 8:30 часа. Дори в големи паралелки екипите са се справили за 20 мин. Имали са силна подкрепа от родителите", съобщиха от МОН. По техни данни в 30 СУ "Братя Миладинови" в София вече учат нормално 231 ученици от 1 до 4 клас. В тестването им са се включили 32 родители и 14 класни ръководители. Всички резултати са отрицателни.

В Добрич обаче бе открит положителен случай. "Третокласник от училище в Добрич е показал положителен резултат при тестването за COVID-19. Майката е взела детето веднага и ще направи тест в лаборатория. Ученикът не е контактувал с останалите деца от класа. Протоколът за реакция при позитивен тест на ученик е спазен", съобщиха от МОН.

Общо в страната 57% от родителите са дали съгласие за тестване на децата им. Най-много са те в София - 68 на сто, а най-малко в Монтана - 36%. 21 училища в София отлагат тестването за следващите дни. 

"Днес и следващите дни са изключително важни. Защото ако успеем заедно в тази акция – учители, родители, директори, това означава, че оттук нататък може би никога повече няма да се наложи да оставим децата на дистанционно обучение заради COVID-19. Затова призивът ми е към всички: дайте да се опитаме да го направим, вместо да се опитваме да не го направим", призова просветният министър акад. Николай Денков пред БНТ.

 

ПРОВАЛ

На навсякъде организацията протече гладко. Майка-доброволка в столично училище разказа как тестовете закъснели и някои от децата започнали да ядат. "Нямаше опция да се дезинфекцираме след всяко дете, някои от правещите тестове изобщо не спазваха инструкцията за трите капки, тестовете прогизнаха", разказа тя.

На някои места родители свидетелстваха за откровен саботаж от директорите. "Не знам дали ви разказах но нашата директорка саботира тестването и връщането в клас с всички сили. Два класа се преборихме. За 14 деца иска 4 доброволци да тестват, започна от 6, попълват се няколко декларации, а в двора на училището не се допускат родители без сертификат", сподели родител в социалните мрежи.

Не липсваха и критични коментари: "По повод веселите слюнки днес - всички са здрави. Т.е. напълно безсмислено тестване! И едно червейче мисловно - колко души спечелиха от тази лоша драматургия?", попита учител във фейсбук.

 

ОНЛАЙН

Немалко родители (43%) обаче не дадоха съгласие за тестване на децата им. Затова те продължават да се обучават онлайн - синхронно или асинхронно в зависимост от възможностите на училището. В 123-то училище "Стефан Стамболов" в София например нито един клас от 1 до 4 клас не се е върнал в клас заради несъгласие на половината родители за тестване, съобщи Би Ти Ви. "При това силно разпространение на коронавируса, особено в София, да вкараме 200 хил. в уравнението за мен е безумие", коментира майка. 

В 112-то училище в София също организацията тече мъчно. Там не всички учители са съгласни да тестват децата, поради което имат нужда от повече доброволци. Учениците от 1 до 4 клас там се очаква да се върнат в клас чак идния вторник, като само една паралелка от 1 и една от 3 клас ще продължи дистанционно заради липса на 50% съгласни родители. В някои от паралелките, които ще се върнат в клас другата седмица, учениците в клас и "домашните ученици" ще са почти 50 на 50, което при липса на камери във всяка стая ще направи доста трудно обучението им. 

В 15 области пък, въпреки желанието на родителите, децата продължават дистанционно заради забавяне на тестовете. Както вчера стана ясно, втората фирма, която трябваше да достави 200 000 теста, изчезна. Така, големи градове като Пловдив и Бургас останаха без тестове за децата, въпреки че над 70% от класовете са готови да тръгнат отново на училище при новите условия. По-късно през деня от МОН съобщоха, че са получили нова пратка с 86 000 теста за COVID-19 - те са в рамките на втората обществена поръчка, обявена от МЗ за образователната система, като тестовете са същите като при първата поръчка. Новата пратка ще бъде разпределена в четири области: Пловдив, Бургас, Русе и Враца и според министър Денков ще стигне за тестване на децата в тези области до другата седмица.

 

БОНУС

100 лв. ще получават учителите, които тестват ученици за COVID-19. Това е било решено на отраслов съвет, е съобщил за Нова тв Диян Стаматов, председател на Системата на работодателите в Народната просвета. Сумата ще се предоставя допълнително всеки месец. 

 

 

 

Още по темата