Медия без
политическа реклама

Нередности за милиони по "Еразъм" отиват на прокурор

ЕК е поискала България да възстанови над 1.5 млн. евро по програмата

03 Март 2022
Центърът, управляващ програма "Еразъм+", обрасна със скандали
Илияна Кирилова
Центърът, управляващ програма "Еразъм+", обрасна със скандали

Нарушенията в прилагането на европейската програма "Еразъм+" у нас отиват в прокуратурата. Центърът за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР) към министерството на образованието и науката сезира Софийската градска прокуратура за наличие на конфликт на интереси при оценяването на проекти по европейската програма „Еразъм+“. Нередностите са за над 1.5 млн. евро, съобщават от МОН.

Сигналът се позовава на три одита - на дирекция "Проверки на място и мониторинг" към ЦРЧР, на Изпълнителната агенция "Одит на средствата от ЕС" и на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). В документа се посочва, че двама външни оценители, наети на граждански договори през 2018 г., 2019 г. и 2020 г., са облагодетелствали определени дружества за спечелването на 27 проекта. В един от случаите оценител е бил едновременно и ръководител на проект. Фирмата бенефициент пък била на член от семейството му. В същото време нито една от страните не е декларирала конфликт на интереси, сочат констатациите на местните и европейските институции.

От центъра настояват под отговорност да бъдат подведени още двама бивши директори на Центъра заради недостатъчен контрол, както и бивш директор на дирекция "Програмни дейности, селекция и анализ" заради потенциално манипулиране на подбора на оценители и за конфликт на интереси с вече избраните", съобщава МОН, без да цитира имена.

"Сега" неколкократно е писал за скандалите в Центъра, който управлява "Еразъм+" и разпределя към 40-50 млн. евро годишно за проекти за образователна мобилност. През октомври 2018 г. тогавашният шеф Татяна Калканова подаде оставка малко преди тогавашният министър Красимир Вълчев да обяви промени в ръководството му заради установени нередности. Малко по-късно в медиите изтече сигнал от служители до Калканова, в който те разказват за засечена порочна схема - няколко души в роднински връзки помежду си печелят проекти - един оценява, а друг се явява директен бенефициент.

Бяха посочени общо 12 проблемни проекта (финансирани в ситуация на конфликт на интереси), които по оценка на служителите през 2017 и 2018 г. са били финансирани с 1 621 899 евро. В последствие започнаха да излизат различни подробности от работата на центъра. Негови служители алармираха, че са били подлагани на натиск и че са принуждавани да напускат, след като са разкрили нередности при оценка на европроектите.

Заради наличието на нерегламентирани практики Европейската комисия е поискала България да възстанови над 1.5 млн. евро в бюджета на програма "Еразъм+", признават още от МОН. До момента Центърът е платил 867 710 евро. Облагодетелствани фирми са върнали доброволно 160 000 евро от тях. За останалите центърът е завел 17 дела, като четири от тях вече са спечелени.

Заради разследванията си по тези случаи в. "Сега" също бе съден от засегнатите лица, но спечели делото.

 

Година след скандалите около европейската програма за образователна мобилност "Еразъм+" Центърът за развитие на човешките ресурси, който разпределя 45-те млн. евро годишен бюджет на програмата, изглежда като да е влязъл в обичайното си невидимо състояние.

 

Последвайте ни и в google news бутон