Медия без
политическа реклама

Родителите трябва да решат за тестовете до 12 ч. на 8 ноември

Зам.-кметът на София Мирослав Боршош настоя тестването на учениците да става у дома

05 Ноем. 2021Обновена
Кадър от клипа, разпространен от МОН, показващ как ще става тестването в класната стая.
Скрийншот МОН
Кадър от клипа, разпространен от МОН, показващ как ще става тестването в класната стая.

Най-късно до 12 ч. на 8 ноември т.г. родителите на учениците от 1 до 4 клас, които се обучават в електронна среда, трябва да декларират дали са съгласни децата им да бъдат тествани два пъти в седмицата с щадящи антигенни тестове или могат да представят валиден документ, че детето е преболедувало COVID-19, за да се върнат в присъствено обучение в сряда 10 ноември - последната обявена дата засега, която ще се спази, ако до понеделник фирмите доставят въпросните тестове. Това предвиждат указания на МОН до РУО-та и директори как да организират тестването в системата. Оттам са подготвили и образец на декларация, която следва да се предостави на родителите. За последващо включване на ученици в процеса по тестване деклрации за съгласие ще се приемат поне 2 дни предварително.

В декларацията са посочени конкретните два вида тестове със слюнка, които са избрани от Министерството на здравеопазването чрез обществена поръчка и ще бъдат прилагани в училище. На всяко училище ще бъде предоставен само единият от двата вида тестове. За да подпомогне родителите при тяхното решение, МОН организира демонстрация на процеса на тестването, на които покани четири национални телевизии. Заснетите от тях информационни клипове може да се видят тук.

Децата ще бъдат тествани в класната стая от медицинско лице и/или преподавател или непедагогически специалист, определен от директора. Допустимо е участието също на доброволци – родители, медиатори, представители на БЧК и др., които разполагат със „зелен сертификат“. Изключение се прави за децата със специални образователни потребности, които ще бъдат тествани от родителите си вкъщи. За целта те попълват специална декларация, в която се ангажират да правят тестовете в дните, определени за тестване на останалите ученици, да водят детето си в училище само след отрицателен резултат от теста и да предават използвания тест в училище.

Писмото на министър Николай Денков до РУО можете да видите ТУК.

Декларацията за съгласие за тестване в училище можете да видите ТУК.

Декларацията за съгласие за тестване на дете със СОП можете да видите ТУК.

 

АНТИ

След като вчера критики отправи столичният училищен директор и общински съветник Диян Стаматов, днес това стори и зам.-кметът на София Мирослав Боршош. Той категорично настоя тестването да се извършва вкъщи от родителите. "Просто във вторник вечерта трябва да има промяна. Да се раздадат тестовете на родителите. Не бива да се позволи в сряда децата така да влязат в клас", заяви пред bTV Боршош, на когото образованието е сред ресорите му.

"Със заповедите и системата, която предлага министерството на здравеопазването (за тестването на децата в класната стая - бел. ред.) ни чака пълен провал. Тези тестове не са легитимни. Те не важат никъде и не влизат в статистиката", коментира още Боршош, въпреки че минути след това призна, че идеята за тестовете е добра, но просто начинът й на изпълнение - в училище, според него не е добър. Тестовете действително не влизат в официалната статистика, но не са нелегитимни - те служат за скрининг, за осигуряване на безопасна среда в училище и са единственият засега начин най-малките изобщо да се върнат в клас, както настояват мнозинството от родителите.

"Явно Кацаров не знае как работи образователната система. В сряда в клас ще се върнат около 150 000 деца от 1 до 4 клас и ще започнат да се тестват. Ние влизаме в театри, кина и молове, фитнеси, след като сме тествани. Децата ни ще влязат в клас, без да са тествани, вероятността да има заразено дете е огромна. След това децата започват да се плюнчат и вероятността да се заразят, без да се заразени преди да влезнат в училище, е огромна", добави той.

Според Боршош учителите няма да саботират мярката, но съпротивата им е, че няма добра организация и няма да се справят. "Те се съпротивляват, че някой отгоре в последния момент им е казал да вършат нещо, което не е тяхна работа, което е професионална гавра. Буквално вадиш учителите на първа линия. Не трябва да допускаме в сряда децата да се върнат по този начин. Ако пуснем така в сряда, ще компрометираме добрата идея за тестване на децата. Във вторник вечерта министерството трябва да раздаде тестовете на родителите, те да го направят вкъщи и в сряда сутринта да ги заведат на училище", предложи още той, коментирайки, че най-добрият вариант е децата да се тестват вкъщи. Зам.-кметът дори си позволи да каже, че родителите, които нямат притеснение децата им да бъдат тествани в клас, смятат така, просто защото не знаят какво "страшно плюнчене" очаква децата им там.

"Така няма да ги вкараме обратно - ако 60% са съгласни да се тестват и са в клас, какво правят останалите 40%? Никой не ги учи, ти ги изхвърляш от образователната система, защото не искат да плюят", коментира още той. По думите му директорите не знаят кой точно, вкл. от непедагогическия персонал, ще се включи в тестването. "Чистачките, охраната? А къде изхвърляш биологичния отпадък, кога ще дойдат да го вземат", нахвърля той още въпроси, въпреки на повечето от тях вече бе отговорено - директорите познават най-добре персонала си и могат да преценят най-добре кой може да се включи в тестването, а изхвърлянето на използваните тестове ще се прави от Предприятието за управление на отпадъците към екоминистерството по график, който няма как д абъде уточнен в момента.

От своя страна здравният министър Стойчо Кацаров отхвърли критиките, че тестовете не са подходящи за деца. По-рано днес той препоръча за всички неясноти около учениците да се пита образователното министерство.

 

ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕПЛЕТКИ

Стаматов и Боршош са от ГЕРБ, поради което в част от обществото вървят коментари, че чрез недоволството партията саботира служебния кабинет. Те отричат политически мотиви в реакциите си. В преподавателските среди също има притеснения от планирания начин на тестване.

 

Още по темата:

"Много хубаво, но не е адекватно подредено в хронологичната последователност нито на възрастта, нито на образователните институции, които трябва да осъществим с тези стъпки", така председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов
ноември е най-ранната дата, на която малките ученици от 1 до 4 клас могат да се върнат в присъствено обучение при условие, че се тестват два пъти седмично. За да организираме всичко около тестването на учениците, са ни нужни два дни след доставката им.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата