Медия без
политическа реклама

Заформят се протести срещу задължителната религия в училище

Единият ще е на 8 май, другият - на 15 май

Добродетелите не се преподават в един час, те се учат чрез личен пример, смятат противниците на задължителната религия  в клас.
Илиана Димитрова
Добродетелите не се преподават в един час, те се учат чрез личен пример, смятат противниците на задължителната религия в клас.

Кръглата маса на МОН, посветена на намерението за въвеждане на нов предмет "Религии и добродетели в училище", изглежда засега не успя с намерението си да се постигне консенсус по темата. Противопоставянето между двете страни не стихва, имайки предвид двата протеста, които се заформят през май. 

Първият протест е насрочен за 8 май - денят, в който МОН ще представи учебната програма за новия предмет. Той ще е от 19 до 20:30 ч. пред сградата на ведомството, с искане за оставка на просветния министър Красимир Вълчев. "Протестираме не срещу вярата, а срещу превръщането на държавното училище в инструмент за идеологическа проповед. Протестираме срещу подмяната на знанията с догма. Срещу опита училището да възпитава не свободни умове, а покорни граждани. Светското образование е завоевание. То е защита на правото на всяко дете да мисли, да пита, да избира", пише организаторът на протеста Христо Георгиев.

Припомняме, че министър Вълчев обяви, че светският характер на образованието ще остане, като родителите ще имат право да изберат децата им да изучават добродетели вместо религия.

Вторият протест "Училището не е църква" е за 15 май (отново организиран от Христов), от 16 д 18 ч. - отново пред МОН, като след това участниците се канят да тръгнат на шествие към Националната библиотека. Към момента интерес към него са заявили над 1300 души.

В интернет пространството вървят и петиции за и против задължителната религия в клас. Едната е на Ирина Манушева - срещу задължителното религиозно обучение, а другата - на Марио Лагадов - в подкрепа на въвеждането на религия християнство-православие като редовен предмет.

Привържениците на въвеждането за задължителна религия в училище най-общо смятат, че новият предмет ще даде фундаментални знания на децата за различните вероизповедания, с което ще им помогне да осмислят по-добре другите предмети и изобщо културното ни наследство, ще ги запознае с добродетелите и ценностите, които не са получили в семейството, учениците ще станат по-добри, ще намалее агресията и напрежението сред тях и др.

Противниците са на мнение, че очакванията към този предмет са нереалистични - според тях добродетелите не се развиват само и единствено на религиозна основа, няма нужда едно дете да е запознато с Библията, за да изпитва съпричастност и да помогне на приятел, както и че има много по-подходящи и доказани от науката подходи и дейности, които да помогнат на децата да станат по-добри като проекти, доброволчество и т.н. Те изтъкват, че и сега религиите се разглеждат в часовете по литература, философия, история и т.н., а за новия предмет няма достатъчно квалифицирани учители.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата