Медия без
политическа реклама

Американски водещ в руската ОРТ е заплашен от 40 г. затвор

Дмитрий Саймс е получил почти 4 милиона долара от санкционирата от САЩ телевизия

06 Септ. 2024
Дмитрий Саймс емигрира в САЩ през 1973 г. Връща руското си гражданство през 2022 г.
Дмитрий Саймс емигрира в САЩ през 1973 г. Връща руското си гражданство през 2022 г.

Американското Министерство на правосъдието публикува обвинителния акт срещу американския политолог Дмитрий Саймс, който работи в Русия за "Първи канал" на държавната телевизия. 

Саймс и жена му Анастасия са обвинени, че са продължили да работят за "Първи канал" и след поставянето му в санкционния списък на САЩ, като не са получили разрешение да работят там. За 6 години Саймс е получил 3.6 милиона долара, които е внасял в САЩ през арменска банка, без да декларира, че са получени от компания, която е в забранителния списък. Дмитрий Саймс е заплашен от 40 години затвор, а жена му от 20 за нарушаване на санкциите. Освен в нарушаване на сакнциите те са обвинени и в пране на пари. Делото им се разследва от вашингтонския отдел на ФБР. 

Заплатата на Саймс в държавната телевизия е над 67 000 долара на месец, като за 6 години това е над 3.6 милиона долара. Освен това тв каналът му е плащал луксозно жилище в Москва, кола, личен шофьор, самолетни билети за бизнес класа и екип от 10 души. Това разказва сайтът "Проект". 

Според обвинението Саймс сключил договор с "Първи канал" през май 2018 г. Там той е водил пропагандното шоу "Голямата игра". Каналът е плащал билети за бизнес класа Москва-Вашингтон. Наемът за жилището му е бил 4000 долара на месец. 

По-рано "Проект" разкри, че за 2019 г. Саймс е получил от канала 14 милиона рубли (217 000 долара), а през 2021 г. - 37.8 милиона рубли (512 000 долара). Заплатата на Саймс е два пъти по-голяма отколкото на ководещия Вячеслав Никонов, внук на външния министър на СССР Вячеслав Молотов. 

Според обвинението през декември 2023 г. Саймс иска от "Първи канал" да му вдигне заплатата с 20% заради неизгодния курс на рублата. "Плащам америанските си данъци в долари, ипотеката и другите разходи за жилището си, които надвишават 10 000 долара", пише Саймс.

След като през 2022 г.  "Първи канал" попада под санкции, семейство Саймс - жена му Анастасия също има американско гражданство, са длъжни да поискат разрешение за работа в санкционираната организация, което те не правят, въпреки че са знаели. След като "Първи канал" влиза в санкционния списък, плаща на Саймс 1 милион долара. 

В обвинителния акт се говори и за съпругата Анастасия,  която е помагала на бившия зет на премиера Михаил Мишустин Александър Удодов да заобиколи санкциите на САЩ да купува произведения на изкуството и антики от галерии и търгове в САЩ и Европа. След закупуването на вещите тя ги пращала в ранчото си във Вирджиния и после в Русия. За тази услуга е получавала суми, които след това е внасяла в САЩ, заобикаляйки санкциите. Според обвинението за Удодов тя е купила над 900 предмета. По това обвинение Анастасия я грози до 20 години затвор. 

Саймс е известен не само като водещ на "Голямата игра". През юни 2023 г. той е модератор на сесията на Петербургския международен икономически форум, в която участва Путин.

В Русия Саймс е представен като американски политолог. Истинското му име е Дмитрий Симис, роден е в Москва в семейството на съветски дисиденти, през 1973 г. се мести в САЩ и там се преименува на Саймс. Други дисиденти са го подозирани във връзки с КГБ. През 2022 г. той получава руско гражданство. 

През август тази година ФБР обискира ранчото му във Вирджиния. Според данни на окръжния съд ранчото струва 1.63 милиона долара, купено е от него и жена му през 2021 г., т.е. след като вече е работел в "Първи канал". 

Саймс е известен и като издател на списанието The National Interest. Бил е и президент на американския Център за национални интереси, назначен от бившия президент Ричард Никсън. 

Саймс е бил неофициален съветник на Никсън и е пътувал с него до СССР и други соцстрани. Саймс е бил и председател на Центъра за руски и евразийски програми и старши научен сътрудник във Фондация "Карнеги".  И двамата Саймс се намират в момента в Русия. 

Според журналисти Саймс е бил свързан с президентската кампания на Доналд Тръмп през 2016 г. Името му е споменато в разследванията на спецпрокурора Робърт Мълър за възможни връзки на предизборния щаб на Тръмп с Кремъл. Мълър стига до извода, че Саймс не е бил посредник между Москва и Тръмп. 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата