Австрия попари ентусиазма на България и Румъния за скорошно присъединяване към Шенгенското пространство. Виена изненадващо заговори за нови условия към двете държави и за уточняване на параметрите на "постигнатия компромис за отпадането на границите по въздух и по море".
Австрийският вътрешен министър Герхард Карнер обяви, че Европейската комисия и Европейското председателство трябва да създадат "правна рамка" за разширяването на шенгенското пространство", предаде БНТ. Новите препятствия се появяват, след като Австрия, България и Румъния вече се договориха за разширяване на мисията на Фронтекс и за засилен граничен контрол между двете балкански съседки.
Ситуацията става все по-объркана, тъй като на практика Виена се опитва да налага "реформа" и пренаписване на изискванията за "Шенген". Объркани са и обясненията на Австрия за затягането на достъпа:
"Това означава значително увеличаване на защитата на първа линия на външната граница на ЕС, особено България - Турция, но също и Румъния - Сърбия. Сухопътните граници ще продължат да бъдат контролирани, особено между България и Румъния. Освен това двете страни трябва да приемат хора, търсещи убежище, особено от Афганистан и Сирия. Какво е въздушен Шенген? Влизане през летищата. За нас това не е проблем, защото трафикантите не използват летища", коментира Герхард Карнер пред журналисти днес.
"След този политически компромис, който беше обявен наскоро, сега Европейската комисия има задачата да изготви обвързващ правен текст. Звучи много технократски, но е необходимо, защото иначе може да се напише всичко", каза още австрийският министър.
Така се оказва, че датата 31 март, която първо румънските медии посочиха за отпадане на границите по въздух и вода, е доста несигурна - особено ако Виена наложи исканията си. А темата за "сухопътен Шенген" остава за необозримото бъдеще.
В самата Австрия настроенията са на двата полюса - крайната десница смята, че управляващите отварят безотговорно вратата на Шенген, а лявата опозиция иска точното обратно - България и Румъния да са в зоната за свободно движение и именно от това имат нужда австрийците, като дават пример с български и румънски болногледачи, които не пътуват със самолет, коментира БНТ. бТВ съобщи, че преговорите между Виена, Букурещ и София продължават и в момента и вероятно ще продължат и през почивните дни.
По-рано днес Бойко Борисов изрази опасения, че ако до обяд Брюксел не съобщи, че споразумението между България, Румъния и Австрия е финализирано, всичко ще се отложи за януари, а може би и за по-нататък, когато приближават изборите в Австрия. Борисов напомни известния брюкселски принцип, "че докато всичко не е договорено, нищо не е договорено", и че румънското и българското правителство не са го спазили, обявявайки предварителните договорки. "Младост, неопитност", заключи Борисов.