Медия без
политическа реклама

Австрия ни открехва вратата за сухопътен Шенген

Вътрешният министър Герхард Карнер ще се види с колегите си от България, Румъния и Унгария в Будапеща

05 Ноем. 2024Обновена
архив на Сега

Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер ще се срещне през ноември в Будапеща с колеги от Румъния и България, за да обсъдят разширяването на Шенген, съобщи австрийското Министерство на вътрешните работи, цитирано от АПА и БТА. Агенциите потвърждава дадената по-рано днес информация на вестник "Клайне Цайтунг".

Министерството не се ангажира с прогноза какъв ще е резултатът от срещата този месец, въпреки че "Клайне Цайтунг" съобщи по-рано, че на срещата има вероятност блокадата на Австрия да падне и на 12 декември вътрешните министри на ЕС да гласуват разширяването. 

Представители на австрийското и германското вътрешни министерства са разположени и работят на Летище София. Това става ясно от официално съобщение на МВР, в което се цитира вътрешният министър Калин Стоянов.

Вестникът обяви, че срещата ще се състои на 22 ноември и в нея ще участват вътрешните министри Герхард Карнер от Австрия, Каталин Предою от Румъния, Атанас Илков от България, както и Шандор Пинтер от Унгария. Министерството обаче каза, че срещата ще се състои в периода около 22 ноември, но точната дата "все още не е решена".

В началото на годината се стигна до споразумение за премахването на граничния контрол за движението по въздух ("въздушен Шенген"), но все още се контролират сухопътните граници.

Постигнахме съгласие с Австрия за приемане на България и Румъния в Шенген по море и въздух. Това заяви премиерът акад. Николай Денков, като по този начин на практика потвърди тръгналата снощи от Румъния новина, че двете страни влизат по въздух и вода в Шенген на 31 март.

"От наша гледна точка Шенген влезе в сила (за България и Румъния) още в началото на годината", каза Министерството. То добави, че като цяло е доста доволно от развитието по външните граници на ЕС в региона. Има "62% по-малко заловени на Балканския полуостров", както и значителен спад на заловените на източната граница на Австрия. Депортациите към Румъния и България според Дъблинското споразумение "също функционират добре". 

Според данни на Министерството до момента двете страни са получили 130 милиона евро за изграждане на системи за наблюдение на границите. Европейската агенция за гранична охрана Фронтекс е съгласна да увеличи тройно силите си в България, отбелязва АПА. Новата инициатива за регионално сътрудничество между България, Румъния, Австрия, Гърция и Словакия укрепва сътрудничеството. Австрия помага на Румъния и България, като изпраща съветници при обработката на документите на летището, за да се предотврати незаконната миграция по маршрутите на полетите. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Шенген

Още по темата