Медия без
политическа реклама

Байдън казал на саудитския принц, че го смята за убиец

Американският президент бе силно критикуван за дружеския поздрав с Мохамед бин Салман

16 Юли 2022
ЕПА/БГНЕС
Това небрежно чукване на юмруци между Байдън и саудитския принц бе подложено на критики

Американският президент Джо Байдън заяви, че на срещата си със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман е повдигнал въпроса за „възмутителното“ убийство на журналиста Джамал Хашоги. Американското разузнаване смята, че саудитският престолонаследник вероятно е наредил убийството на Хашоги през 2018 г.

„Казах много откровено, че за един американски президент да си мълчи по въпрос, свързан с човешките права, противоречи на нашата същност и на моята същност - каза Байдън. - Аз винаги ще се застъпвам за нашите ценности“.

Според Байдън, принцът на Саудитска Арабия “по същество каза, че не е лично отговорен за това“. „Аз показах, че мисля, че е“, добави президентът на САЩ.

Като кандидат за президент Байдън беше заявил, че кралство Саудитска Арабияби трябва да бъде превърнато в „парий“ на международната сцена заради убийството на Хашоги. При посещението си сега той заяви, че не съжалява за този коментар.

Байдън също така обяви, че американските миротворци ще напуснат остров Тиран в Червено море до края на годината. По думите му това е било договорено по време на „добра поредица от срещи“, които той е имал в Джеда.

Миротворците бяха разположени на острова съгласно споразуменията от 1978 г., довели до мирния договор между Израел и Египет. Тиран е между Саудитска Арабия и Египет в стратегически район, водещ към израелското пристанище Ейлат. За изтеглянето на американските миротворци беше необходимо съгласието на Израел, а договорката се смята за поредното свидетелство за затоплянето на отношенията между Израел и Саудитска Арабия.

Байдън разкри, че с принц Мохамед са обсъдили и енергийните въпроси, и че очаква в идните седмици „по-нататъшни стъпки“ от Саудитска Арабия, която е водещ производител на петрол. Интересите в енергетиката и сигурността накараха Байдън и неговите сътрудници да решат да не изолират Саудитска Арабия, която засилва връзките си с Русия и Китай.

Срещата на Байдън с принц Мохамед, както и поздравът помежду им с чукване на юмруци, предизвика реакции на възмущение. Според критиците президентът е изоставил обещанията си във връзка с правата на човека, особено що се отнася до убийството на Хашоги.

„Първото чукване на юмруци между президента Байдън и Мохамед бин Салман беше по-лошо от ръкостискане – то беше срамно”, заяви Фред Райън, издателят на в. „Вашингтон пост“, за който работеше убитият саудитски журналист.

Годеницата на Хашоги, Хатидже Дженгиз, пусна в "Туитър" скрийншот с надпис какво би казал журналистът на Байдън по повод срещата му със саудитския престолонаследник: "Кръвта на следващата жертва на МБС (Мохамед бин Салман) е по твоите ръце".

Конгресменът от Калифорния Адам Шиф, демократ и председател на комисията по разузнаването на Камарата на представителите, написа: "Един поздрав с допиране на юмруци е по-силен от хиляди думи. Ако някога сме имали нужда от припомняне за продължаващата хватка на богатите на петрол автокрации върху външната политика на САЩ в Близкия изток, днес го получихме".

В Джеда Байдън се срещна и със саудитския крал Салман. На срещата не бяха допуснати журналисти, но саудитските власти разпространиха видеозапис, на който президентът се ръкува с монарха в присъствието на принц Мохамед. 

При посещението на Байдън САЩ и Саудитска Арабия обявиха общо 18 споразумения в редица области, включително за сътрудничество в 5G и 6G технологиите и киберсигурността, космическите изследвания, здравеопазването, енергийните проекти в областта на ядрената енергия, урана и възобновяемите източници.

Вашингтон също така приветства саудитското решение за отваряне на въздушното пространство на кралството за граждански полети за и от Израел.

 

ТЕМАТА "ИРАН"

САЩ и Саудитска Арабия са се съгласили, че е важно да не бъде допуснато сдобиването на Иран с ядрено оръжие, пише в съвместно изявление.

Джо Байдън е подчертал силната и трайна подкрепа на САЩ за сигурността и отбраната на богатото на петрол сунитско кралство, което е основен съперник в Близкия изток на шиитската Ислямска република Иран. Набляга се и на Вашингтон необходимостта да бъде сложен край на намесата на Техеран във вътрешните работи на държави, подкрепата му за терористични групировки и дестабилизирането на региона.

Още по темата