Медия без
политическа реклама

Байдън прави въздушен мост заради дефицит на бебешко мляко

19 Май 2022
Заводът на "Абът" в Мичиган затвори заради смъртоносна бактерия
Заводът на "Абът" в Мичиган затвори заради смъртоносна бактерия

Подложена на натиск от родители и политици, администрацията на президента Джо Байдън обяви снощи стъпки за облекчаване на общонационалния недостиг на адаптирано мляко за бебета, включително повторното отваряне на най-голямото местно производствено предприятие и увеличение на вноса от чужбина чрез въздушен мост, предаде "Шпигел". За целта Байдън възобнови действието на закон от времето на Студената война, свързан с въоръжения. 

Президентът Байдън реши да възобнови Закона за отбранителното производство, първоначално въведен за военно време, за да увеличи производството на бебешка храна, съобщи Белият дом в сряда вечерта. По-конкретно, Байдън нареди на производителите на храни за кърмачета да се дават необходимите съставки от доставчиците с предимство пред други клиенти.

Законът позволява на американските президенти да се намесват в частния сектор в интерес на националната сигурност. По време на ковид пандемията за последно регламентът беше използван, за да задължи компаниите да увеличат производството на медицински изделия и защитни маски. За да се ускори вносът на бебешко мляко на прах, Байдън разпореди, че самолетите на Министерството на отбраната могат да бъдат използвани за доставянето му от чужбина в Съединените щати, се казва в съобщението.

Министерството на отбраната „ще използва договорите си с търговски карго авиокомпании, както правеше в първите месеци на ковид пандемият, за да доставя продукти от фабрики в чужбина“, каза Белият дом. Заобикалянето на редовните маршрути за въздушен товарен превоз спестява много време. Това предлага краткосрочно решение, докато производителите могат да продължат да увеличават производството.


Администрацията по храните и лекарствата каза, че ще рационализира своя процес за оценка, за да улесни започването на доставки от чуждестранни производители, припомни  БТА. САЩ ще приоритизират компаниите, които могат да осигурят най-големите доставки и бързо да представят документация, че техните формули са безопасни и отговарят на американските хранителни стандарти.
Проблемът с адаптираното мляко възникна заради  завод на "Абът нютришън" в Мичиган, който е затворен от февруари заради проблеми, свързани със замърсяване със смъртоносна бактерия. Компанията трябва да преработи процедурите си за безопасност преди да възобнови производството.
На 17 февруари, след смъртта на две бебета, компанията "Абът" спря производството и изтегли от търговската верига няколко адаптирани млека, включително "Симилак", използвано от милиони американски семейства. Разследването показа, че въпросното мляко няма връзка с трагедията, но производството все още не е възобновено. Това задълбочава недостига, който вече причинен от по-широки проблеми по веригата на доставки и недостиг на работна ръка.

Драматичните пречки отчайват много родители. Съобщава се, че в момента се разпространяват стари рецепти за приготвяне на заместители на майчиното мляко вкъщи. Според Google Trends търсенията на такива формули са се увеличили с 2400 процента през последните няколко дни. Експертите обаче предупреждават да не се правят заместители в домашни условия. 

Водещите европейски производители Reckitt Benckiser и Nestlé обявиха във вторник, че ще изнасят повече бебешка храна за Съединените щати от обикновено.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

САЩ, бебешко мляко, дефицит

Още по темата