Бели полицаи и други трима жители на град Кери, Северна Каролина, измиха краката на своите чернокожи религиозни лидери, пресъздавайки библейската история за Исус. Церемонията бе част от протест срещу бруталното убийство на Джордж Флойд, организиран от общността Legacy Church Center. Измиването на краката е ритуал, изпълняван от различни християнски деноминации, основан на завета на Христос, че последователите му, следвайки неговия пример, трябва да мият краката си един друг - като израз на смирение и любов.
По-рано днес стана ясно, че общинските власти в Минеаполис обмислят да разпуснат местната полиция и да я заменят с друг модел на правоохранителни органи, които да се грижат за реда и сигурността, предаде Би Би Си. 9 от общо 13 съветници са подкрепили идеята. С този ход властите се надяват да сложат край на протестите, пламнали в Минеаполис и обхванали САЩ, след смъртта на афроамериканца Джордж Флойд по време на арест.
Мнозинството от общинските съветници в Минеаполис са на мнение, че трябва да бъде създаден "нов модел за обществена безопасност", след като органите на реда са обвинявани в расизъм. Те представиха идеята пред събралите се демонстранти. "Ясно е, че в Минеаполис и в други градове в САЩ съществуващата система в полицията и в сферата на обществената сигурност не ни осигурява безопасност", заяви председателката на Общинския съвет Лиса Бендър. "Усилията ни за постепенна реформа се провалиха", призна тя. Бендър обяви, че предстоят дебати относно новия план и добави, че ще се опита финансирането за полицията да бъде пренасочено към стратегии, посветени на общностите.
Съветникът Алондра Кано написа в Туитър, че мнозинство се е съгласило, че градското полицейско управление „не може да бъде реформирано и че ще прекратим сега действащата система в полицията“.
Кметът на Минеаполис Джейкъб Фрей обаче се обяви срещу подобна идея и беше освиркан от демонстрантите. Активисти, които от години се борят се повече граждански права, изразиха задоволство от предложението и дори го определиха като "повратна точка".
Кметът на Ню Йорк Бил де Блазио заяви вчера, че ще пренасочи част от парите, отпускани на полицията, за социални дейности. По време на протестите през уикенда имаше призиви да се спре финансирането на полицията. Де Блазио отмени и полицейския час, който беше въведен миналата седмица заради безредиците.
В американския Конгрес днес се очаква демократите да внесат пакет от реформи за ограничаване на възможностите за използването на прекомерна сила от органите на реда. Президентът Доналд Тръмп пък ще обсъжда въпроса и с представители на правоохранителните органи на среща в Белия дом.
Средно 135 души умират месечно по време на арест в САЩ, сочат данни на Бюрото за статистика в сферата на правосъдието, цитирани от Си Ен Ен. От тях стана ясно, че в периода между юни 2015 г. и март 2016 г. общият брой на починалите при задържане от полицията е 1348 души. Това е най-големият брой жертви при арест във всички развити държави. За сравнение във Великобритания 13 души са починали по време на арест за почти същия период, а в Австралия починалите по време на полицейска операция или в ареста са 21 души за 2015/2016 .
Общият брой на извършените арести в САЩ през 2018 г. е бил 10 310 960, което означава, че един е задържан на всеки 32-ма. По този показател страната сериозно изпреварва Великобритания и Австралия. Чернокожите американци по-често са обект на използването на сила от органите на реда, заради което протестират в САЩ.
Смъртта на Флойд предизвика масови протести срещу расизма и полицейското насилие не само в САЩ, но и по целия свят. Мерките за сигурност в САЩ постепенно се вдигат, след като протестите започнаха да утихват. Демонстрациите са най-масовите за равни права от 60-те години насам.
По време на демонстрация в Сиатъл, щата Вашингтон, кола се вряза в тълпа от протестиращи срещу расизма. Шофьорът излязъл от автомобила и открил огън. Най-малко един човек е пострадал, а полицията е задържала извършителя. В ход е разследване на инцидента.
Хиляди се очаква днес да се съберат в Хюстън, щата Тексас, на траурна служба в памет на Джордж Флойд. По-късно той ще бъде погребан в родния си град на церемонията в тесен семеен кръг. Кандидат-претендентът за президентската номинация на Демократическата партия Джо Байдън днес се очаква да се срещне със семейството на починалия Флойд. Той имаше намерение да присъства на траурната служба, но по-късно бе обявено, че Байдън ще изрази съболезнования на почернената фамилия преди церемонията.
Уволненият от полицията Дерек Шовин, който е обвинен в убийството на Флойд, днес за първи път ще се изправи пред съда в Минеаполис. Той може да получи присъда до 40 години лишаване от свобода.
НЕДОВОЛСТВО
Протестите срещу расова дискриминация продължават и в Европа. Късно снощи се стигна до размирици в Лондон и Брюксел. В белгийската столица планираната като мирна демонстрация бързо прерастна в сблъсъци между полицията и протестиращите. Около 10 000 се събраха на площад "Полер", а по-агресивните от тях изпочупиха витрини на магазини и палиха кофи за боклук.Полицията използва водни оръдия, арестувани са 150 души.
Безредици имаше и Лондон, където паметникът на Уинстън Чърчил до парламента беше надраскан с надпис: "Расист". По време на демонстрациите хиляди скандираха: "Мълчанието е престъпление" и "Да си цветнокож не е престъпление". В Бристол демонстранти изхвърлиха в реката статуя на търговец на роби от ХVІІ век. Паметникът на Едуард Колстън, отговорен за прекарването на над 80 хиляди роби от Африка в Америка, от доста време предизвиква полемики.
Премиерът Борис Джонсън написа в Туитър, че нищо не оправдава насилието и вандалските прояви, а вътрешният министър Прити Пател определи случилото се в Бристол като "чист позор".
ПОЗИЦИЯ
Доналд Тръмп е заплаха за демокрацията, заяви пред Си Ен Ен бившият държавен секретар на САЩ Колин Пауъл, който е първият афроамериканец, заемал този пост. "Имаме конституция и трябва да я спазваме. А президентът се отклони от нея. Силно съм притеснен от начина, по който той сипе обиди по всеки, който дръзне да му противоречи. Това е опасно за нашата демокрация, опасно е за нашата страна", е мнението на Пауъл. Той смята, че с действата си Тръмп принизява авторитета на САЩ в чужбина. "Моралният ни облик е демонизиран по света, само като ни гледат", смята Колин Пауъл. Той беше държавен секретар по време на управлението на президента от Републиканската партия Джордж У. Буш, но заяви, че на изборите през ноември ще гласува за Джо Байдън.