Нито една държавна институция няма намерение да разкрие по каква линия двама от българите, арестувани за шпионаж в полза на Русия във Великобритания, са участвали в организирането и провеждането на избори. Днес Централната избирателна комисия (ЦИК) на практика отказа да обяви тази информация.
Когато съобщиха за ареста, британските медии твърдяха, че двама от заподозрените българи – Катрин Иванова и Бисер Джамбазов, са били членове на секционни избирателни комисии (СИК) в български секции на британска територия. Бърза проверка в решенията на ЦИК, с които се обявяват съставите на тези комисии, показа, че действително хора със същите имена са участвали в СИК по време на редица избори и референдуми в периода 2015-2021 г.
Тогава „Сега“ потърси потвърждение от ЦИК на тази информация, както и отговор на въпроса от кого са били предложени за участие в СИК. Изборният кодекс отрежда местата в избирателните комисии предимно на партийни активисти. Възможно е обаче в комисиите в чужбина да влязат и хора, предложени от местните български общности, както и държавни служители, командировани от външното ни министерство. От МВнР вече потвърдиха, че същите хора са участвали в български избори, провеждани на британска територия. Дипломатическата служба отрече държавата да ги е ангажирала за гласуванията, но не посмя да каже повече.
Днес ЦИК също потвърди известната вече информация - лица с имена Катрин Николаева Иванова и Бисер Максимов Джамбазов са назначавани за членове на СИК извън страната в периода 2015– 2021 г., включително и на отговорни длъжности като секретар, зам.-председател и председател на комисия.
Изборните комисари уверяват, че са направили проверка дали предложените за членове на комисии отговарят на законовите изисквания. И заявяват: „ЦИК не приема внушенията, че е възможно отделни лица да са в състояние да влияят на резултатите от изборите чрез участието си в състава на секционна избирателна комисия. В Изборния кодекс има предвидени достатъчно гаранции, възпрепятстващи подобна възможност.“
Че не могат да повлияят на изборите, това е ясно – не и като участват в две малки секции в чужбина. ЦИК обаче подминава конкретния въпрос, който зададе „Сега“ и от който се вълнуваше цялата страна – от кого са били предложени тези хора за изборната администрация. Този въпрос вече породи множество спекулации и ще продължи да подхранва такива, след като политическата принадлежност на обвинените в шпионаж се пази в тайна.