Медия без
политическа реклама

Доналд Тръмп полага клетва като президент на САЩ

Днес, 15:52

Доналд Тръмп ще се закълне като 47-и президент на САЩ на юбилейната 60-а инаугурация в американската история тази вечер. Преди церемонията Тръмп и съпругата му Мелания посетиха епископалната църква Св. Йоан край Белия дом във Вашингтон. След това двамата бяха приети в Белия дом от отиващия си президент Джо Байдън и неговата съпругата Джил. Вицепрезидентът Камала Харис прие новият вицепрезидент Джей Ди Ванс. 

След като семействата Тръмп и Байдън пиха чай в Белия дом, те се отправиха заедно към Капитолия, с което започна официалната част по инаугурацията на президента.

Заради студеното време церемонията беше преместена в Ротондата на Капитолия, а не навън, пред западната морава на сградата. Последният път, когато това се случи, беше през 1985 г. при Рейгън.

Заради ограниченото пространство в залата присъстват само 600 души. Сред тях са милиардерите Илон Мъск, Марк Зукърбърг /Facebook/, Тим Кук /Apple/, Джеф Безос /Amazon/ и Шоу Чиу /ТiкТок/. Експрезидентите Джо Байдън, Барак Обама, Джордж У. Буш и Бил Клинтън, както и експрезидента на Тръмп Майк Пенс също присъстват на встъпването в длъжност на Тръмп, както направиха преди осем години. 

В Капитолия са вицепрезидентът на Китай Хан Чжън, бившият премиер на Великобритания Борис Джонсън, президентът на Аржентина Хавиер Милей и премиерът на Италия Джорджа Мелони, боксьорът Конър Макгрегър и др.

Тръмп вече е новият най-възрастен глава на държавата и най-богатият сред американските президенти. Тръмп става вторият президент в историята на САЩ с два непоследователни мандата – 45 и 47. Републиканецът оглавява рекордно богата администрация. Общото състояние на неговите министри надвишава БВП на сравнително голяма европейски страни. Тръмп е и вторият кандидат за президент, който е бил обект на покушение, но първият, който след такова печели. Тръмп е и първият президент с криминално дела: две бяха затворени след победата на изборите, едно е преустановено поради дисквалификация на прокурора, а по едно след обвинително решение на съдебните заседатели републиканецът бе осъден на "безусловно освобождение".

За първи път инаугурацията на президента на САЩ съвпадна с национален траур: заради смъртта на Джими Картър знамената над Капитолия и Белия дом в тържествения ден за Тръмп ще бъдат спуснати.

 

По традиция, церемонията протича в 8 стъпки. Първо, тя ще започне с пътуването до Капитолия - отиващият си президент придружава новоизбрания президент до Капитолия за церемонията по полагане на клетва.

След това, второ, по традиция от 1937 г. насам, вицепрезидентът полага клетва.  

След клетвата на вицепрезидента, церемонията продължава с полагането на клетва от президента, което е кулминационният момент на събитието. Клетвите се полагат пред председателя на Върховния съд на Съединените щати, но това не е конституционно изискване. Няма изискване и клетвата да се полага с ръка върху Библията, но това правят и Буш-младши, и Клинтън, и Обама, и Байдън. При първата инаугурацията Тръмп положи клетва върху две Библии – семейната - подарена от майка му през 1955 г., и библията на Ейбрахам Линкълн - същата, която бе използвана и от Обама. Днес Тръмп ще използва същите две библии. 

След полагането на клетва президентът произнася встъпителната си реч. Това е една от най-важните части на инаугурационната церемония, в която президентът представя своето виждане за бъдещето на нацията, основните приоритети и послания към гражданите. От Джордж Вашингтон през 1789 г. насам всеки президент е произнасял встъпителна реч, варираща от 8445 думи (Уилям Хенри Харисън през 1841 г.) до едва 135 думи (Джордж Вашингтон - 1793 г.) Харисън се разболява от пневмония и умира един месец след встъпването си в длъжност. 

Петата стъпка в церемонията е изпращането на стария президент и първата дама.

Следва церемонията по подписването - първите официални документи се подписват от новоизбрания президент в т.нар. "President's Room" - в сградата на Капитолия, а не в Белия дом.

Това действие на Тръмп се следи с повишено внимание. 

Съгласно информация от NBC News, президент Тръмп планира днес да подпише 10 указа, насочени към промяна на иммиграционната политика:

  • Обявяване на извънредно положение на границата, което ще позволи на Министерството на отбраната да изпрати там войски и Националната гвардия;

  • Отмяна на политиката "хвани и пусни". Тръмп обеща още през първия си мандат да прекрати практиката за освобождаване на задържаните до техните съдебни заседания в иммиграционния съд;

  • Възстановяване на политиката "Останете в Мексико". Мигрантите, търсещи убежище, остават в Мексико до приключване на техните дела;

  • Продължаване на строежа на граничната стена;

  • Спиране на програмата за преселване на бежанци за минимум четири месеца;

  • Признаване на картелите и миграционните банди, включително MS-13 и Tren de Aragua, за чуждестранни терористични организации;

  • Отмяна на правото на гражданство по рождение. Все още се уточнява дали това решение ще има обратна сила за анулиране на гражданството на хора, родени в САЩ от нелегални имигранти.

Смята се, че с една от първите си изпълнителни заповеди Тръмп ще утвърди политиката на САЩ за признаване на 2 пола - мъжки и женски.

Твърди се, че Тръмп ще преименува Мексиканския залив на Американски залив.

Смята се, че Тръмп ще забрани помощи за други страни, ако това противоречи на стратегическите интереси на САЩ.

С друга изпълнителна заповед се очаква Тръмп да възстанови смъртно наказание на федерално ниво.
 

Предпоследната стъпка от церемонията по инаугурацията е встъпителният обяд - инаугурационният комитет е домакин на официален обяд в Капитолия за новия президент, вицепрезидент и гости.

Последното, което се случва в традиционната церемония и което може да не се случи в понеделник - президентът и вицепрезидентът се отправят към стъпалата на Източния фронт на Капитолия, където приемат военен парад и след това вървят надолу по Пенсилвания Авеню към Белия дом.

След като положи клетва Тръмп ще отиде отново в "Capital One Arena", в която симпатизантите му ще могат да наблюдават инаугурацията. 

С клетвата на Тръмп стартира неговото президентство. В хода е процедурата по одобрение на министрите на Тръмп, който той номинира сравнително скоро след като спечели изборите. Освен министрите, ясни са и хората, които ще работят за Тръмп в Белия дом, в дипломатическите служби и в националните ведомства, които са директно на подчинение на президента. 

Кой кой е във второто правителство на Доналд Тръмп:

Президент Доналд Тръмп
Вицепрезидент Джей Ди Ванс
Държавен секретар Марко Рубио
Министър на финансите Скот Бесънт
Министър на отбраната Пийт Хегсет
Министър на правосъдието /
главен прокурор
Пам Бонди
Министър на вътрешната сигурност Кристи Ноем
Вътрешен министър Дъг Бъргъм
Министър на земеделието Брук Ролинс
Министър на търговията Хауърд Лутник
Министър на труда Лори Чавес-ДеРимер
Министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши
Министър на градското развитие Скот Търнър
Министър на транспорта Шон Дъфи 
Министър на енергетиката Крис Райт
Министър на образованието Линда Макмеън
Министър на ветераните Дъглас Колинс
   

 

Екип на президента:
 

Шеф на екипа на президента Сузи Уайлс
Директор на Службата по управление и бюджет Ръсел Воут
Директор на националното разузнаване Тулси Габард
Директор на ЦРУ Джон Ратклиф
Консултативен съвет по разузнаване Девин Нунес
Търговски представител на Съединените щати Джеймисън Гриър
Посланик в ООН Елийз Стефаник
Администратор на малкия бизнес Кели Лофлър
Научен съветник на президента Дейвид Сакс
Председател на Съвета на икономическите съветници Кевин Хасет
Отдел за правителствена ефективност Елон Мъск и Вивек Рамасвами
Шеф на Агенция за опазване на околната среда Лий Зелдин
Представител на САЩ в НАТО Матю Уитакър
Посланик в Израел Майк Хъкаби 
Пратеник в Близкия Изток Стивън Уиткоф
Директор по комуникациите Стивън Чунг
Председател на Федералната комисия по комуникациите Брендан Кар
Службата за имиграция и митнически контрол  Том Хоман
Medicare и Medicaid (CMS) Мехмет Оз
Съветник по националната сигурност Майкъл Уолц
Зам.-шеф на кабинета по политика и вътрешна сигурност Стивън Милър
Зам-шеф на кабинета Дан Скивиано
Зам.-шеф на кабинета по законодателни политики Джеймс Блеър
Зам.-шеф на кабинета по комуникации и персонала

Тейлър Будович

Съветник в Белия дом Уйлям Макгинли
Национален икономически съвет Кевин Хасет
Търговски представител на САЩ Джеймисън Гриър
Шеф на ВМС Джон Фелън
Национален институт по здравеопазване Джей Бхатачария
Директор на ФБР Кеш Пател
Специален пратеник на президента Ричард Гренел
Посланик във Франция Чарлз Кушнер
Посланик във Великобритания Уорън Стивънс
Посланик в Китай Давид Пардю
Посланик в Гърция Кимбърли Гилфойл
Шеф на НАСА Джаред Айзекман  
Шеф на ДЕА Чад Кронистър - в оставка
Съветник по търговската и производствена политика Питър Наваро
Комисията за ценни книжа и борси (SEC) Пол Аткинс
Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата