Европейският съюз постигна споразумение за електронния "зелен сертификат" за COVID-19, предназначен да отвори туризма в 27-те страни от съюза, съобщи Европейската народна партия (ЕНП). Преди малко законодателите от Европарламента и португалското председателство на ЕС подписаха споразумението, след като завърши четвъртият кръг от преговори.
Сертификатът ще бъде под формата на QR код на смартфон или хартия, като ще позволява на властите да определят статуса на всеки посетител въз основа на данни, въведени в родната им страна членка на ЕС. Сертификатът ще показва дали дадено лице е ваксинирано, дали наскоро е дало отрицателен тест, или е придобило имунитет след възстановяване от инфекция с коронавирус.
Европарламентът искаше страните да се ангажират с безплатно тестване за сертификата и заявиха, че нито една държава от ЕС не трябва да поставя допълнителни карантинни изисквания.
Сред страните, които се съпротивляваха на това решение бяха Германия и Швеция, но и като цяло страните от ЕС не са склонни да се откажат от правото си на последно решение при граничния контрол.
В крайна сметка членките се съгласиха да се въздържат от налагането на допълнителни ограничения, като тестване или карантина, освен ако това не бъде счетено за необходимо от съображения за общественото здраве, се казва в изявлението на ЕНП.
Европейската комисия, която също участва в преговорите, се ангажира да предостави спешно 100 млн. евро, за да помогне да се направят тестовете достъпни, като е в готовност да отпусне и други 100 млн.
Постигнатото споразумение между институциите би трябвало да позволи на Европарламента за приеме съответния закон и от 7 юни над дузина държави членки, сред които Франция и Испания, да започнат да тестват системата преди тя да стартира официално в края на юни.
Схемата със сертификата е отделна от плановете за отваряне на Европейския съюз за посещения от ваксинирани срещу COVID-19 посетители извън Евросъюза.
По рано днес настана истинска Еврокакофония на тристранните преговори за зелените сертификати за свободно пътуване в ЕС. Имаше опасност, ако четвъртият кръг на преговорите завърши без споразумение, въпросът да отиде на масата на Европейския съвет (държавните и правителствени ръководители), който се събира на 24-25 май.
Съветът на ЕС дори предупреди, че накрая може да мине и без Европарламента, което предизвика бурно негодувание сред евродепутатите. Ръководителите на четирите най големи групи - християндемократи, либерали, социалдемократи и зелени - написаха общо писмо до португалското председателство на Съвета на ЕС и комисаря за правосъдието Дидие Рендерс (Белгия), в което изразиха възмущението си от състоянието на преговорите. Те поставиха две условия: първо, ако държавите искат да тестват за ковид-19 пристигащите от ЕС пътници, да го правят безплатно за тях; второ, правителствата да се откажат от налагане на карантина по свое усмотрение на хора с ваксинационни сертификати и да се придържат към общите правила за свобода на движението.
Държавите обаче искат да запазят пълномощията си сами да решават как да процедират в променящата се обстановка и отхвърлят колективния ангажимент за свобода на пътуванията. Досега са постигнали само едно съгласие с Европарламента - как да се наричат сертификатите: вместо да се казват "Цифрови зелени сертификати", името им ще бъде "Сертификати на ЕС за ковид-19". Освен това евродепутатите показаха склонност да отстъпят по първото си искане за всеобщи безплатни тестове.
Парадоксално е, че вчера постоянните представители на държавите в ЕС (КОРЕПЕР) бързо се споразумяха как да процедират спрямо гражданите със сертификати от държави извън ЕС. За тях ще бъде премахнато ограничението да пътуват само при доказана неотложна нужда. Но правителствата си запазиха правото на "внезапна спирачка" спрямо пристигащи от рискови по тяхна преценка държави. Решението на КОРЕПЕР бе взето сравнително лесно, защото за него не се изисква съгласие от Европарламента.
Отделно се води спор сертификатът за кои ваксини ще се признава в ЕС. Европарламентът настоява да се дава свобода на движение за граждани с документ, който потвърждава ваксиниране с одобрена от ЕС ваксина, но това би изключило част от унгарците, които вече се ваксинираха с руската ваксина "Спутник V" и китайската "Синофарм". Съветът на ЕС предлага в зеления списък да се включат имунизираните с ваксини, които са признати от СЗО. Върви се към компромис: да се признаят всички ваксини, които не са отхвърлени изрично от ЕС.