Лидерите на Г-7 заявиха, че ще търсят колективен подход към Китай, за да се противопоставят на „анти-пазарните“ политики и практики на Пекин и да гарантират справедлива многостранна глобална търговия, предава Ройтерс, цитирана от Агенция Фокус.
Срещата се проведе виртуално и бе открита от британския премиер Борис Джонсън, който приветства най-новите лидери - американският президент Джо Байдън и италианският премиер Марио Драги.
„С цел да подкрепим справедлива и взаимноизгодна глобална икономическа система за всички хора, ние ще си взаимодействаме с други, особено страните от Г-20, включително големи икономики като Китай“, заявиха от Г-7. „Като лидери ще се консултираме помежду си относно колективните подходи за справяне с непазарно ориентирани политики и практики и ще си сътрудничим с други, за да се справим с важни глобални проблеми, които засягат всички държави.“
Лидерите от Г-7 заявиха, че ще се задълбочи сътрудничеството по отношение на здравния отговор на пандемията и ще проучи изработването на глобален здравен договор. Те се споразумяха днес да "засилят сътрудничеството" в отговор на пандемията от коронавирус. Лидерите ще увеличат финансирането за разпространение на ваксини в най-бедните страни в света до 7,5 милиарда долара. „Днес, с увеличени финансови ангажименти от над 4 млрд. долара за ACT-A и COVAX, колективната подкрепа на Г-7 възлиза на 7,5 млрд. долара“, се казва в съвместно изявление на елитният клуб, включващ Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ.
„Ще защитаваме отворени икономики и общества; насърчаване на глобалната икономическа устойчивост; използване на цифровата икономика със свободен поток от данни с доверие “, обявиха лидерите на страните, които управляват 40 трилиона долара - малко по-малко от половината от световната икономика.
Лидерите на страните от Г-7 заявиха, че „ще си сътрудничат за модернизирана, по- свободна и справедлива многостранна система за търговия, основана на правила, която отразява нашите ценности и осигурява балансиран растеж с помощта на реформирана Световна търговска организация; и ще се стремят да постигнат основано на консенсус решение относно международното данъчно облагане до средата на 2021 г. в рамките на ОИСР."