Присъединяването на Румъния към Шенген няма да бъде предмет на гласуване по време на заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 5 декември, според политически източници, цитирани от News.ro и юрактив.бг
По време на предстоящия Съвет по правосъдие и вътрешни работи следващата седмица се очаква дискусията за присъединяването на Румъния и България към Шенген да приключи без официално гласуване поради продължаващите преговори за ново правителство в Нидерландия.
Предварителният дневен ред на Съвета сочи, че на 5 декември ще има дискусия за цялостната ситуация в Шенгенското пространство, както и евентуален дебат за пълното прилагане на разпоредбите на Шенген в България и Румъния.
Според източници, цитирани от News.ro, Румъния се стреми да свика извънреден съвет до края на декември, за да вземе решение за присъединяване на два етапа, като започне с въздушните граници през март следващата година, последвани от сухопътните и морски граници.
Източниците уверяват, че не се обмисля разделяне на България и Румъния.
Премиерът Марчел Чолаку е обсъдил този сценарий с испанския си колега Педро Санчес.
Нидерландия се противопостави на влизането на България в Шенген, а Австрия се противопостави на включването както на Румъния, така и на България в зоната за свободно движение.
Въпреки последователните сигнали на Виена, че поддържа позицията си, във вторник социалният министър Йоханес Раух написа в платформата X, че присъединяването на Румъния към Шенген ще бъде от полза за Австрия и Румъния.
„И Австрия, и Румъния ще имат голяма полза от присъединяването на Румъния към Шенген. Това би имало предимства за много компании и би било голямо облекчение за 30 000 24-часови болногледачи, от които зависят хиляди семейства в Австрия“, написа Раух.
Миналата седмица българският евродепутат от ЕНП Андрей Ковачев каза пред журналисти в Страсбург, че България няма да бъде приета в Шенген преди парламентарните избори в Австрия през 2024 г.