Медия без
политическа реклама

Китай не иска международно разследване за произхода на COVID-19

Меркел обяви, че борбата срещу коронавируса ще е приоритет на германското председателство на ЕС, което започва през юли

25 Апр. 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

Китай отхвърля призивите за независимо международно разследване на произхода на коронавируса, обяви зам.посланикът на страната в Лондон Чън Вън пред Би Би Си. Според него подобна проверка е "политически мотивирана инициатива", която ще пренасочи вниманието от борбата с пандемията.  „Независимото разследване е политически мотивирано. В момента се борим с вируса, концентрираме всички свои усилия в борбата срещу вируса. Защо да говорим за разследване? Това ще отклони не само вниманието, но и ресурсите", категоричен е Вън. 

В подкрепа на думите си дипломатът посочи критиката, на която бе подложен Китай заради първоначалния си отговор на вируса. Според него това е довело до "посочване с пръст" и проява на "дълбоко пристрастие" към страната му. Чън е убеден, че спекулациите за произхода на COVID-19 са "политически вирус".

Засилва се скептицизмът за това колко прозрачно Китай се е справял с COVID-19, което подхранва призивите за безпристрастно разследване за заразата.

Китай обаче изрази готовност да сподели с международни специалисти опита си в лечението на критични пациенти с COVID-19. В Ухан, от където тръгна заразата, вече няма нито един болен в интензивно отделение.

- Канада обяви, че около 1 млн. предпазни маски, доставени от Китай, не отговорят на стандартите и затова не могат да бъдат раздадени на медиците, участващи в борбата с коронавируса, съобщиха информационните агенции. Маските не отговарят на спецификацията на правителството, обявиха от канадското Министерство на здравето. Автомобилен завод на "Дженерал мотърс" планира да произвежда до 1 милион маски месечно, за да помогне на Канада да осигури необходимите й защитни маски.

- В ситуацията, в която се намираме заради пандемията от коронавируса, "Европа е по-важна отколкото в нормалните времена", заяви германският канцлер Ангела Меркел в седмичното си обръщение, цитирана от електронното издание "Политико". Тя подчерта, че заразата представлява „огромно предизвикателство“ за всички страните-членки на ЕС, но някои от тях са „особено силно засегнати“ и даде за пример Италия и Испания. Според Меркел е важно се намери „обща реакция“ в рамките на ЕС. Тя каза също, че заради " много драматичните" икономически последствия от коронавируса, "ще бъде важно в следващите седмици и месеци да покажем, че сме заедно; че ще се справим с щетите от тази криза и че искаме да направим всичко възможно, за да гарантираме, че Европа е заедно в тази ситуация". 

Затова и Германия ще фокусира ротационното си председателство на Съвета на ЕС, което започва от 1 юли, върху борбата срещу коронавируса и последствията от него. Канцлерът изрази надежда, че в края на председателството "ще имаме повече Европа и Европа, която е по-добре подготвена от днес, за да се изправи пред предизвикателствата на ХХI век". Тя призна, че първоначално приоритетите за периода между юли и декември са били други, но се е наложило с оглед на ситуацията бързо да се променят. 

- Над 20 000 пациенти с коронавирус са починалите в британски болници от началото на пандемията, обявиха от Министерството на здравеопазването в Лондон, цитирани от Би Би Си. Първият смъртен случай на Острова е отчетен в началото на март. Според последните данни смъртните случаи са 20 319 като спрямо вчера са се увеличили с 819. Общият брой на заразените вече е 148 377 души.

Преди месец медицинският директор на Здравната каса Стивън Роуис заяви, че ще бъде добре, ако жертвите на заразата са под 20 000. 

Световната здравна организация (СЗО) отхвърли предложението за издаването на т.нар. "паспорти за имунитет" срещу COVID-19, съобщиха информационните агенции. Според експертите засега няма доказателства, че излекуваните от коронавируса имат антитела, предпазващи ги от повторна инфекция. Идеята беше притежателите на такъв "паспорт за имунитет" да могат да се върнат на работа безпроблемно. От СЗО обаче са на мнение, че са необходими повече изследвания, преди да се докаже, че оздравелите наистина са изградили имунитет.

- Белгия започва да премахва наложените заради коронавируса ограничения от 4 май, обявиха от правителството, цитирано от Би Би Си. Планът , по който дискусиите вчера продължиха часове наред, предвиждат първо да заработят магазините за платове. Това ще даде възможност на хората да се съобразят с новите разпоредби, според които всички граждани на страната над 12-годишна възраст са длъжни да носят предпазни маски в обществения транспорт. Останалите магазини ще отворят седмица след това. Учениците ще се завърнат в класните стаи от 18 май, но на един урок ще могат да присъстват не повече от 10 деца. Ресторантите няма да могат да отворят поне до 8 юни. 

Над 44 000 са заразените с коронавируса в Белгия, а жертвите са над 6700, като повече от тях са в старчески и социални домове. Белгия е с най-високата смъртност в Европа на заразени с COVID-19. Населението на страната е 11,4 млн. души. 

- Кипър също започва от началото на следващия месец да разхлабва въведените заради коронавируса, предаде БНР.  Това ще се случи на 4 етапа, които ще се осъществяват в рамките на следващите 2-3 месеца. Правителството планира първи да възобновят работа малките магазини и строителните площадки. В началото на май е планирано да бъде отменен действащият вечерен час, както и да се разреши на гражданите да излизат по повече от един път на ден от домовете си. В средата на май се предвижда отново да заработят фризьорски и козметични салони, както и фитнес зали. В третата фаза ще могат да се провеждат спортни събития при затворени врати. Молове, хотели, ресторанти и кафенета ще могат да приемат посетители в четвъртия етап. Отварянето на училищата и църквите все още се обсъжда. Всеки етап ще започва две седмици след предишния, след като се направи експертна оценка на ситуацията, обясни здравният министър на Кипър Константинос Йоану.

- Гренландия успя да победи коронавируса и вече е зона, свободна от заразата, предаде БНТ. Първите случаи там са регистрирани на 16 март, а до 4 април броят им е 11. Всички заразени са в столицата Нуук. Страната въведе строги ограничителни мерки - въздушният транспорт спря; училищата затвориха; въведена е забрана за събиране на групи; необходимо е разрешително за влизане и излизане от столицата. На острова, чието население е около 56 хиляди души, разположен в една от най-отдалечените и рядко населени зони на света, спазването на социална дистанция не е голям проблем.

Почти месец и половина след началото на заразата всички заразени в Гренландия вече са излекувани. От 17 дни на острова няма нов случай на COVID-19. Жителите на столицата вече могат да напускат града, но само с лодки или с автомобили. Въздушният транспорт продължава да е забранен.

 - Броят на смъртните случаи от коронавируса в САЩ вече надхвърля 50 000 души, сочат данните на университета "Джонс Хопкинс". Над 3000 жертви взе заразата в рамките на последното денонощие. В цялата страна има над 870 000 потвърдени случая. САЩ имат най-висок брой на смъртните случаи и на заразени с коронавируса в света. Експерти обаче предполагат, че броят на жертвите на COVID-19 в САЩ може и да е по-голям, тъй като центровете за контрол и превенция на заболяванията преброяват само починалите, при които вирусът е лаборатолно потвърден, а властите в различните щати използват други методи.

И все пак САЩ имат по-нисък процент на смъртност в сравнение с повечето европейски държави на базата на активните случаи, подчертават експертите към Белия дом, цитирани от Би Би Си. Населението на страната е около 330 милиона души и е много по-голямо от най-засегнатите Испания и Италия. 

Страната ни има "един от най-ниските нива на смъртност в целия свят", обяви д-р Дебора Биркс, която е член на оперативния щаб за борба с коронавируса към Белия дом. На глава от населението смъртността в САЩ е по-ниска от Испания, Италия, Франция, Белгия и Обединеното кралство.

Въпреки големият брой жертви няколко американски щата започват постепенно да вдигат въведените заради заразата икономически ограничения, независимо от предупрежденията на експертите и на президента Доналд Тръмп. В щата Джорджия отварят врати боулинг зала, спа центрове, фризьорски салони, салони за красота, за татуировки, и др. От понеделник врати отварят ресторанти и театри. На пресконференция в Белия дом Тръмп каза, че "не е доволен" от губернатора на щата от Републиканската партия Браян Камп, както и от екипа му. "Искам населението на Джорджия да е в безопасност", подчерта държавният глава. Салоните за красота отварят също и в Оклахома, а в Аляска клиенти ще приемат и ресторантите.

В щата Уискънсин пък имаше протест с искане властите да отворят икономиката и за разхлабят някои от въведените строги ограничения заради заразата.

Аляска разреши на ресторантите и магазините да възобновят работа, макар и с някои ограничения, съобщи АФП. Някои общини в Аляска решиха да запазят по-строгите мерки. В щата Мичиган губернаторката от Демократическата партия Гречен Уитмър удължи карантината до 15 май, като същевременно разреши на някои търговски обекти отново да отворят, а на жителите на щата - да възобновят някои дейности на открито като голф и каране на моторни лодки.

- Стотици жители на граничните области между Германия и Полша протестираха срещу ограниченията, въведени срещу разпространението на коронавируса, съобщиха информациноните агенции. Те са недоволни основно от въведената 14-дневна карантина за влизащите в двете страни, макар че германските власти въведоха изключение за ходещите на работа през границата. Около 100 души се събраха на един от граничните пунктовете с искане за облекчаване на мерките. Демонстрации имаше и в няколко други гранични града, както и в градче по чешко-полската граница.

Полският премиер Матеуш Моравецки каза, че проблемът е сериозен, тъй като много от гражданите в граничните населени места се притесняват от разпространение на вируса. Той е поискал от местните власти да намерят решение, което да удовлетвори исканията и на две страни - работниците и притеснените от риска за разпространението на заразата граждани.

- Общият брой на заразените с коронавируса по света е 2 824 728 души, жертвите са 197 667, а излекуваните са 798 114, сочат последните данни на университета "Джонс Хопкинс". Със 120 140 смъртни случаи и 1 344 172 случая на заразени Европа е континентът, който е най-силно засегнат от пандемията. Италия има най-много смъртни случаи с 25 969, следвани от Испания с 22 902, Франция с 22 245 и Великобритания с 19 506

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Китай, протести

Още по темата