Антивирусният препарат Remdesivir за лечение на COVID-19 не е успял да покрие изискванията при първите си клинични тестове, писа в. "Файненшъл таймс", като цитира изтекли погрешка документи на Световната здравна организация (СЗО). Той е разработка на базираната в Калифорния компания Gilead Sciences.
Китайски клинични изпитания на Remdesivir са показали, че антивирусното лекарство не води до подобряване на състоянието на заразени пациенти и не намалява присъствието на патогена в кръвоносната система, става ясно от документа, качен на сайта на СЗО и малко по-късно свален оттам. Наблюдавани са 237 пациенти - на 158 от тях е било дадено лекарството, а при останалите 79 лечението е било традиционното досега. Препаратът е дал и сериозни странични ефекти при някои от болните и се е наложило при 18 от пациентите да бъде спрян.
От СЗО твърдят, че документът е чернова и заключенията не са окончателни, а проверката им продължава. От компанията Gilead Sciences предупредиха, че са включени "неподходящи характеристики на изследването". "Важното е да се посочи, че това проучване беше прекратено рано и данните са недостатъчни, за да се направят статистически значими заключения“, се казва в съобщение на американската компания. "С оглед на това, резултатите от проучването са неубедителни, въпреки че тенденциите в данните предполагат потенциална полза от Remdesivir, особено сред пациенти, лекувани в началото на заболяването".
Американската компания разработи Remdesivir за лечение на ебола и той дава обещаващи резултати в клинични изпитания, но препаратът никога не е получавал одобрение.
- Британският премиер Борис Джонсън планира да се върне на работа в понеделник, след като се излекува от коронавируса, писаха медиите на Острова. Здравният министър Мат Ханкок каза, че министър-председателят е в добро състояние и се възстановява след боледуването. Според него обаче не е взето окончателно решение, че Джонсън ще поеме премиерските си функции в началото на другата седмица. След като не успя да пребори COVID-19 в домашни условия, премиерът беше настанен в болница в Лондон в началото на месеца.
Британската здравна система е в критично състояние зарази огромния брой на заразени. Те вече са около 140 000, а жертвите надхвърлят 18 700 души.
10 млн. служители в ключови сфери във Великобритания и членовете на семействата им могат да се запишат за тестове за коронавируса, ако имат симптоми, съобщи Би Би Си. Това важи за работещите в здравната и социалната система, полицаи, учители, служители в правосъдната система, в супермаркети и производство на храни, в транспорта и журналисти. Досега само малка група от хора, изложени пряко на риск от зараза с COVID-19, имаха право да поискат да бъдат тествани.
Правителството си е поставило за цел да бъдат правени по 100 000 теста на ден до края на месеца. Според последните данни изпълнението на задача доста изостава - вчера са направени 23 560 изследвания, въпреки че здравният министър Мат Ханкок твърди, че в момента има възможност да се правят по 51 000 теста дневно.
- Общо по света над 2,7 млн. души са заразени с коронавируса, почти 190 000 са жертвите. САЩ са най-засегнатата от държава с 874 372 положителни проби и почти 50 000 жертви. По брой на заболелите на второ място е Испания с 213 024 потвърдени случаи, а трета е Италия - с почти 190 000 заразени. По смъртни случаи Италия е на второ място след САЩ с над 25 500 жертви. В Испания от COVID-19 са починали над 22 000 души.