Медия без
политическа реклама

Тръмп разкри с кои държавни лидери е говорил

Кремъл отрече да е имало разговор на избрания за президент на САЩ с Путин

11 Ноем. 2024Обновена
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп е разговарял със седем държавни лидери, сред които не е руският президент Владимир Путин. След като "Вашингтон пост" съобщи за разговор с руския президент, днес Тръмп сам обяви с кого се е чул след изборите. В своята социална мрежа Truth бъдещият президент написа, че е разговарял с премиера на Израел Бенямин Нетаняху, премиера на Канада Джъстин Трюдо, саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, френския президент Еманюел Макрон, премиера на Индия Нарендра Моди, президента на Южна Корея Юн Сук-йел и украинския президент Володимир Зеленски.

По-рано днес Кремъл отрече съобщенията, че Тръмп е разговарял тези дни с руския държавен глава, и допълни, че Владимир Путин все още няма конкретни планове за контакт с бъдещия си американски колега. Новината за разговор между двамата дойде първо от "Вашингтон пост". Според американското издание в разговора Тръмп е призовал Путин да избягва ескалация на конфликта и е напомнил за значителното военно присъствие на САЩ в Европа. "Ройтерс" също публикува материал за въпросния телефонен разговор, като отново се позова на анонимен източник. 

"Не е имало разговор. Това напълно се разминава с действителността, това е чиста измислица", заяви днес пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "Това е най-нагледният пример за качеството на информацията, която сега се публикува, понякога дори и в достатъчно уважавани издания", допълни Песков. Той отбеляза, че на този етап няма конкретни планове за установяване на диалог между Путин и Тръмп. Говорителят отбеляза още, че за разлика от медиите, руската страна винаги действа в рамките на официалната дипломация и публично съобщава за значителни контакти с чуждестранни лидери.

На свой ред Путин, говорейки в дискусионния клуб „Валдай“, също засегна темата за комуникацията с Тръмп, като каза, че приветства установяването на контакти с новоизбрания президент на САЩ, но подчерта, че на този етап няма такива контакти. Той изрази готовност за диалог и отбеляза, че комуникацията с Тръмп би била полезна за стабилността на международната обстановка, но подчерта, че подобни въпроси трябва да се решават само в рамките на официални срещи и преговори.

В президентската си кампания Тръмп заяви, че ще сложи незабавно край на войната в Украйна, но не разкри подробности за това как възнамерява да го направи. Той е сигнализирал в частни разговори, че ще подкрепи сделка, при която Русия запазва част от завладените територии, и по време на разговора за кратко е повдигнал въпроса за земята.

Тръмп заяви пред Ен Би Си в четвъртък, че е разговарял с около 70 световни лидери след изборите, включително с украинския президент Володимир Зеленски — разговор, към който Илон Мъск също се е присъединил. Правителството на Украйна е било информирано за разговора с Путин и не е възразило срещу провеждането на разговора, твърди WP. По-късно украинското МВнР опроверга пред Ройтерс, че е било предварително информирано за разговора.

Първоначалните разговори на Тръмп със световните лидери не се провеждат с подкрепата на Държавния департамент и преводачите на американското правителство. Тръмп и неговите помощници са недоверчиви към кариерните правителствени служители след изтеклите записи на президентски разговори по време на първия му мандат.

Москва първоначално реагира хладнокръвно на победата на Тръмп, като говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред репортери, че Путин няма планове да се обажда на новия президент на "неприятелска страна, която пряко и косвено участва във война срещу нашата държава". Но в четвъртък Путин публично поздрави Тръмп за победата му, като похвали "мъжествения" му отговор на опита за убийство в Пенсилвания и заяви, че е "готов" да говори с Тръмп.

Кремъл смята, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп е дал "положителни сигнали" по отношение на позицията си за въоръжения конфликт между Русия и Украйна, предаде в неделя Франс прес. "Сигналите са положителни. По време на предизборната си кампания Тръмп каза, че възприема всичко чрез сделки, че може да сключи сделки, които ще доведат до мир", каза говорителят на руското президентство Дмитрий Песков в разпространено интервю. 

"Той най-малкото говори за мир. Не говори за конфронтация, не говори за това, че иска да нанесе стратегическо поражение на Русия, и това го отличава, в негова полза, от сегашната администрация (на САЩ)“, каза Песков, цитиран от ТАСС, в коментари пред журналиста от телевизия ВГТРК Павел Зарубин.

Говорителят на Кремъл отбеляза, че е по-добре разсъжденията за това дали Тръмп ще успее да изгради отношения с Русия при втория си президентски мандат да се оставят на политическите анализатори-американисти. "Ние можем само да наблюдаваме какво ще стане. Можем само да следваме плана, за постигнем целите, които самите ние сме си поставили", допълни той.

Наред с това Песков каза, че действията на Тръмп са по-малко предсказуеми от тези на настоящия американски президент Джо Байдън и опонентката на Тръмп на изборите Камала Харис и обясни, че Русия ще изчака и ще наблюдава по-нататъшния развой на събитията, а "междувременно ще се грижи за собствените си дела".

Нетаняху също е доволен от Тръмп

Израелският премиер Бенямин Нетаняху съобщи в неделя, че през последните няколко дни е разговарял три пъти с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, за да укрепи здравия съюз между Израел и САЩ, предаде Ройтерс.

"Това бяха добри и много важни разговори", посочи в изявление Нетаняху. "Имаме еднакви виждания за иранската заплаха, с всичките й съставни част и опасността, която тя представлява. Виждаме също големи възможности пред Израел в областта на мира и неговото разширяване, както и в други области", допълни той.

Последвайте ни и в google news бутон