Правителството на САЩ спря за 30 минути финансирането към редица държавни структури в 7.01 българско време след като изтече срока, в който Конгреса трябваше да удължи действието на федералния бюджет.
Минути след крайния срок обаче сенаторите успяха да приемат т.нар. "резолюция за продължаване" на бюджета с 85 на 11 гласа. Удължаването е до 14 март. По-рано конгресмените от Камарата на представителите гласуваха категорично с 366 на 34 гласа.
В това време американският национален дълг достигна $36,167,604,149,955.61 и продължи да расте. Дефицитът е 1.8 трилиона долара
До краткия "шътдаун" се стигна след решението на новоизбрания президент Доналд Тръмп републиканците все пак да преговарят с демократите за двупартийно решение. В петък Тръмп нареди на своите сенатори да бламират изготвена сделка за удължаване на бюджета и поиска да падне тавана на дълга - така резолюцията за удължаване бе отхвърлена.
Сенаторите демократи в Сената нарекоха милиардера Илон Мъск „съпрезидент“ и „шеф в сянка“ тъй като смятат, че до провала на първоначалната сделка за временния бюджет се е стигнало по негова идея. Сенатор Елизабет Уорън, демократ от Масачузетс, заяви, че Мъск „изглежда като човека, който сега отговаря за страната“.
С новата поправка текущите нива на финансиране на правителството ще бъдат удължени до средата на март, като към тях ще бъдат добавени малко над 100 милиарда долара - помощи за пострадалите при бедствия за жертвите на бурите "Хелън" и "Милтън", както и подкрепа за селскостопанския сектор.
Евентулният шътдаун щеше да остави федералните агенции и несъществените услуги без финансиране, но някои функции, които се считат за „съществени“, щяха да продължат. Националната сигурност, граничният патрул, правоприлагането и реагирането при бедствия, щяха да останат активни по време на спирането.