Австрийската журналистка Ана Талхамър, която е била обект на шпионска дейност от страна на българката Цвети Д., работеща за руски интереси и по-специално за бившия директор на Wirecard, Ян Марсалек, разказва в "Profil" за преживяванията си.
Българката, част от международен шпионски кръг, следила журналистката, за да събира информация, включително за нейни източници. Макар шестима от колегите й вече да са осъдени в Лондон, тя е освободена в Австрия с малко последствия.
Разследващата журналистка Талхамър обсъжда своята професионална кариера, включваща случаи на корупция и престъпления, както и опасностите, с които се е сблъсквала през годините. Тя изразява загриженост относно неефективността на австрийската правосъдна система и влиянието на подобни случаи върху демократичните принципи в страната.
През есента на миналата година Талхамър е информирана от службите за сигурност, че е следена месеци наред, че са искали да откраднат лаптопа и телефона й. Предполага се, че руските служби я поръчват тъй като е писала подробни репортажи за предполагаемо корумпирани служители на австрийската службата за защита на конституцията, които шпионират за Русия – за дейност срещу пари от Ян Марсалек, неговите машинации, връзките му с Русия и с местната политика.
Така с Талхамър се заема българка, живееща във Виена. "Месеци наред бях следена – тя ме проследяваше до работното ми място и кой знае къде още. Това беше през лятото на 2022 г., знаем го от иззети чатове, от които можем да реконструираме част от операцията", пише журналистката в "Profil".
Българката Цвети Д. е задържана през есента на 2024 г. от службата за защита на конституцията след месеци на наблюдение. Дотогава тя е активна като шпионка – дори след като нейните колеги бяха арестувани в Лондон.
Талхамър пише по адрес на българката: "Какво я очаква тук? Засега малко до нищо. Въпреки интензивните (и качествени) разследвания правосъдието отново е слабото звено в системата. Жената беше освободена от предварителния арест. Обеща, че ще прекрати дейностите си за Путин. Тя остава обвиняема и се опитва да изглежда сътрудничеща, за да избегне наказание. Исторически погледнато, вероятността да получи такова не е особено висока. Никога досега във Виена, столицата на шпионите, не е имало осъждане за шпионаж".
Коя е Цвети Д.? 49-годишната българка Цветанка Д. е "шпионката в анцуг" - изтритите й вече профили в социалните мрежи показват това: тук нацупени устни, там секси във фитнеса, стотици селфита с котка. „Дълго време изобщо нямах представа как тази жена си изкарва прехраната“, казва Пламен Б. - той управлява фирма за почистване в 16-ия район на Виена и за кратко през 2015 г. е бил шеф на Цвети. Тогава тя е чистила офис сгради и заведения. Б. я среща чрез приятел, който е бил във връзка с нея.
Цвети се мести от София във Виена през 2014 г., майка й вече е било в Австрия по това време. Днес Цвети живее в 23-ия район в кооперативна сграда – скучна зона. „Беше мила, но много проста жена. Не говореше чужди езици, дори руски. Честно казано, не мога да повярвам как някой като нея става руски таен агент“, шегува се Пламен Б. Скоро двамата се разделят по взаимно съгласие. Б. не е много доволен от работата й, а и тя няма особено желание да чисти. След това Цвети се издържа с минимална социална помощ и дребни случайни работи. Очевидно и с доста добре платени задачи от руското разузнаване – защото явно не са й липсвали пари. В социалните мрежи публикува снимки в шикозни дрехи и от скъпи почивки – а и козметичните процедури, на които явно се е подлагала, обикновено не са евтини.
„През цялото време беше във Фейсбук и много активна онлайн. Чудя се кога изобщо е имала време да работи“, казва Пламен Б. В социалните мрежи промяната й става очевидна. От 2020 г. започва да разпространява конспиративни теории за Ковид и по-късно да агитира срещу ваксините, разказват бивши познати на жената. Чувствала се е дискриминирана като неваксинирана и е имала трудности да си намери работа, според един неин познат. Изпитвала е симпатии към австрийските националисти и Херберт Кикл – и го е заявявала в мрежата. Около руската инвазия в Украйна през 2022 г. се добавя и проруската и антиукраинска пропаганда. Цветанка позира в тениски с Путин и пред руския паметник.
Днес многобройните й публикации за Русия оттогава са изтрити от профилите й в социалните мрежи и не могат да се видят публично. „Profil“ обаче ги е запазил.
От 2022 г. руското външно разузнаване ГРУ целенасочено и масово вербува българи и сърби за по-големи и по-малки шпионски услуги, твърди Ана Талхамър. Мащабът и масивната намеса и вербуване от страна на Русия все повече се превръщат в проблем за българските служби за сигурност. Но не се активират само стари контакти и пенсионирани военни и разузнавателни кадри от Студената война. Русия по-скоро се насочва към лица от организираната престъпност, която и в двете страни е особено добре организирана и поддържа контакти до върховете на политиката, смята Талхамър.
Patch Barracks е американска военна база, разположена в Щутгарт.
— FORZA ELENA GUNCHEVA (@elenaultras) 30 март 2025 г.
Призналите се за руски шпиони, Катрин Иванова и Бисер Джамбазов, отиват до базата за да снимат.
Катрин: Ей тоя там тичаше, сега ни огледа..
Бисер: Ама защо е нужно да се коментира постоянно някакви такива? pic.twitter.com/wiJjd3V7a0