Медия без
политическа реклама

Предложение за бюджета, подкрепено от Тръмп и Мъск, бе бламирано в Конгреса

Предстои правителството на САЩ да спре работа и много държавни функции да бъдат замразени

Днес, 07:40
Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън опита да защити законопроекта на Тръмп
ЕПА/БГНЕС
Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън опита да защити законопроекта на Тръмп

Новоизбраният президент Доналд Тръмп претърпя неуспех, след като представители на неговата Републиканска партия в Конгреса на САЩ помогнаха за бламирането на неговия законопроект за разходите. Това стана само ден преди потенциалното спиране на работата на правителството.

Със 174:235 гласа Камарата на представителите отхвърли пакета, подкрепен от Тръмп, и сглобен набързо от републиканските лидери, след като новоизбраният президент и неговият съюзник - милиардерът Илон Мъск, провалиха предишна двупартийна сделка, която бе договорена от председателя на Камарата - републиканеца Майк Джонсън. Намесата на Мъск чрез множество туитове в "Туитър" бе осмяна от демократите като дело на „президента Мъск“.

"Предложението на Мъск не е сериозно - заяви Хаким Джефрис, лидер на демократите в Камарата на представителите. - Смешно е. Екстремните мага републиканци ни тласкат към затваряне на правителството."

Малко по-късно Мъск написа в "Туитър", че не той е автор на предложението, а то е заслуга на Тръмп и на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън.

Показателно е, че 38 републиканци гласуваха против предложения законопроект и така той не достигна необходимите 2/3 от гласовете за приемане. Това неподчинение от представителите на партията на Тръмп бе изненада.

Законопроектът трябваше да удължи правителственото финансиране до март, когато Тръмп вече ще бъде в Белия дом и републиканците ще контролират и двете камари на Конгреса. Освен това щеше да предостави $100 млрд. помощ при бедствия. Републиканците преди това отхвърлиха други елементи, включени в първоначалния пакет, като повишаване на заплатите за членовете на Конгреса и нови правила за мениджърите на аптеки.

По настояване на Тръмп, новата версия щеше да премахне също така лимитите върху дълга за две години – ход, който би улеснил приемането на драстичното намаление на данъците, които той обеща, и би подготвил почвата за допълнително увеличаване на правителствения дълг, който вече е в рамките на $36 трилиона.

Председателят на Камарата - републиканецът Майк Джонсън, пледира, че пакетът ще избегне смущения, ще запуши "дупките" в бюджета и ще улесни Конгреса да намали разходите със стотици милиарди долари, когато Тръмп поеме властта догодина.

Но демократите (и 38 републиканци) отхвърлиха законопроекта, с мотива, че е прикритие за разбиващо бюджета намаляване на данъците, което до голяма степен би облагодетелствало богати поддръжници на Тръмп като Илон Мъск,  и същевременно ще натовари страната с трилиони долари допълнителен дълг.

Дори и законопроектът да бе приет в Камарата, той щеше да се сблъска с големи проблеми в Сената, който в момента се контролира от демократите. Белият дом вече обяви, че президентът Джо Байдън се е противопоставил на пакета закони и допълни: „Републиканците наддават за своите милиардери благодетели за сметка на трудолюбивите американци“.

И така, правителството на САЩ ще спре този уикенд, освен ако Конгресът не излезе със спешен план и не предприеме действия скоро. Федералното финансиране ще изтече в 00:01 ч. сутринта в събота.

 
Какво е спиране на работата на правителството? 

Всяка година Конгресът трябва да приема законопроекти за разходите преди 1 октомври, началото на новата фискална година, или правителството няма да има пари, за да продължи да функционира. Ако Конгресът не успее до тази дата, Камарата на представителите и Сенатът могат да приемат законодателство, наречено продължаваща резолюция, за да поддържат пълното функциониране на правителството за кратък период от време.

Още през септември Конгресът направи точно това и определи 20 декември като нов краен срок. Сега Конгресът трябва да действа спешно преди края на днешния ден или финансирането наистина спира, а с това и много държавни функции.

Най-дългото спиране беше и последното: правителството прекрати работа за 34 дни от 21 декември 2018 г. до 25 януари 2019 г.

 

Кога ще започне спирането на финансирането?

При липса на спешно действие от страна на Конгреса това ще стане в 00:01 сутринта в събота, така че последиците от него няма да се усетят до понеделник. 

Трудно е да се предвиди колко дълго ще продължи тази ситуация, предвид разделенията на Капитолийския хълм и предстоящите празници. Републиканците имат малко мнозинство в Камарата на представителите, а демократите пък контролират Сената. Това ще се промени на 3 януари, когато републиканците поемат и двете камари на Конгреса, а след това Тръмп ще бъде встъпил в длъжност на 20 януари.

 

Какво реално ще бъде засегнато?

По време на спиране на работа федералното правителство няма да  може да плаща на милионите си служители, включително членове на армията и резервисти, точно преди празниците. Стотици хиляди държавни служители може да бъдат пуснати в неплатен отпуск (при спирането през 2013 г. дори около 850 000 работници бяха уволнени). А онези, които трябва да продължат да изпълняват основни задължения, няма да получат заплащане, докато трае спирането.

Същевременно правителството ще осъществява накои функции, включително по военната и обществената безопасност, контрола на въздушното движение и Администрацията за сигурност на транспорта. Всяка федерална агенция си има „план за извънредни ситуации“ за това как да действа по време на спиране и кои служители са „изключени“ от пускане неплатен отпуск.

Министерството на отбраната, например, ще изисква активният военен персонал да продължи да се явява на служба, а болничната и спешната извънболнична помощ в медицинските заведения на Пентагона ще продължат работа. Обезщетенията на военните пенсионери ще продължат да се изплащат, защото идват от отделен доверителен фонд, а не от бюджетни кредити на Конгреса, но пък може да бъдат забавени от липсата на персонал, който да ги обработва.

Президентът Джо Байдън и членовете на Конгреса също ще продължат да работят и ще получат заплащане, както се изисква от закона.

Проверките за социално осигуряване, отнасящи се до 73 млн. души в САЩ всеки месец, ще продължат, тъй като това се счита за „задължителен разход" и не се финансира чрез дузината законопроекти за бюджетни кредити, които Конгресът трябва да приема всяка година. Задължителни разходи са и плащанията от Medicare, Medicaid, временната помощ за нуждаещи се семейства и обезщетенията за ветерани.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Доналд Тръмп, Илон Мъск

Още по темата