Медия без
политическа реклама

Турция превръща в джамия още един знаков християнски храм

21 Авг. 2020

Правителството на Турция е взело решение да превърне истанбулския манастир Хо̀ра (тур. - Карие) в джамия, съобщи гръцката обществена телевизия ЕRT. Решението е било публикувано днес в правителствения вестник на Турция.

Хо̀ра е един от най-емблематичните византийски паметници от епохата на императорите Комнини и е известен със своите фрески. В него се намира известната църква "Христос Спасител". Той ще стане вторият християнски храм, обърнат на джамия, след катедралата „Св.София”, също в Истанбул. Манастирът се предава на Дианета (Дирекцията по религиозни въпроси (Дианет), за да го преустрои в мюсюлмански храм.

Хо̀ра е построен през 534 г. и е един от най-старите исторически паметници в Истанбул. Сградата е била превърната в джамия през 1511 г. след превземането на Константинопол от османците и е функционирала като такава до 1945 г., когато, с решение на правителството, е превърната в музей.

През 2019 г. Върховният административен съд на Турция взе решение отново да го превърне в джамия, обявявайки решението от 1945 г. за незаконно. Съдебното решение не беше изпълнено досега, тъй като нямаше издаден президентски указ.

Според оценка на политолози, това е още една символична стъпка с препратки към историята в контекста на ревизионистичната османска стратегия, към която се придържа Турция, отбелязва ERT.

 

РЕАКЦИИ

Гърция е шокирана от решението на турския президент Реджеп Ердоган за превръщане на още една византийска църква в джамия след храма „Света София“ в Истанбул, съобщи БНР. В резултат туристическите агенции анулират организираните екскурзии. Гръцките телевизии прекъснаха програмите си с извънредно съобщение за превръщането на още една църква в джамия. Кореспондентите от Турция предават за президентски указ, издаден днес, който променя статута на византийския храм „Христос Спасител“ в Истанбул от музей в джамия.

„Това е поредното престъпление към световното културно наследство“, коментират гръцките медии. Според мнението на специалисти в този храм се намират едни от най-ценните византийски мозайки и фрески. Изразява се дори опасение, че те могат да бъдат повредени и дори унищожени. Църквата е построена през IV век и като музей всяка година се посещава от хиляди гърци. Туристическите агенции съобщават, че прекратяват всички организирани екскурзии до Турция в знак на протест. Заместник-министърът на външните работи Милтиадис Варвициотис заяви пред гръцко радио, че „Турция не може повече да създава напрежение без съответна реакция от Европейския съюз“. Бърза анкета сред гърците показва, че те не очакват промяна на решението на турския президент по отношение на храма „Христос Спасител“ след като световната общественост не успя да запази като музей „Света София“ в Истанбул.

 

МАНАСТИРЪТ

Храмът "Христос Спасител“ в Хо̀ра е един от най-красивите, оцелели до наши дни. Той разкрива цялата византийска църковна архитектура и изкуство. Точната дата на изграждането на църквата не е известна, но със сигурност се знае, че на това място е имало малък параклис по времето на Константин Велики (324-357). По време на управлението на император Юстиниан църквата става част от манастирския комплекс. По-голямата част от днешния си вид тя придобива в периода 1077 – 1081 г., когато е реконструирана.

Уникалният купол е първото нещо, което грабва още при влизането в храма. Впечатляващи са мозайките на Благовещение на св. Анна, на Пресветата Дева и Св. праведни Йосиф Обручник, на Праведния Лазар в Лоно Авраамово, обкръжен от душите на праведниците, на Св. апостол Петър, на Св. апостол Павел както и фреските на Св. Мина.

При обсадата на Константинопол през 1453 г. в храма "Христос Спасител“ в Хо̀ра е донесена икона на Света Богородица, за да помогне при защитата на града.

В началото на XV век великият везир на султан Баязид II, Атик Али Паша, превръща църквата в джамия под името Карие джамия.Тогава започва и заличаването на повечето мозайки и фрески в храма.

През 1948 г. Карие джамия спира да се използва като мюсюлмански храм. От 1958 година е музей под името Карие музей. 

Ключови думи:

Хо̀ра, Карие, джамия

Още по темата