Медия без
политическа реклама

Медии алармират ЕК, че кодексът на Мария Габриел не работи

Интернет платформите полагат малко усилия за борба с дезинформацията

15 Юни 2020
Европейска комисия
Мария Габриел представи на 16 октомври 2018 г. в Брюксел написания по нейна инициатива Етичен кодекс срещу дезинформацията

Радиотелевизионни станции, издатели и журналисти призоваха днес Европейската комисия да приложи "много по-строги мерки" за борба с дезинформацията, разпространявана чрез интернет платформите като Гугъл и Фейсбук, съобщи базираният в Брюксел сайт "Юрактив".

Обща декларация, подписана от европейската федерация на журналистите, Европейския съвет на издателите и Асоциацията на търговските телевизия в Европа, бе огласена в отговор на обявените миналата сряда от ЕК нови мерки срещу дезинформацията в условията на пандемията от Ковид-19.

Подписалите твърдят, че са "разтревожени от разрастването на дезинформацията през пандемията" и че това има "опустошително влияние върху усилията на общественото здравеопазване".

Те изтъкват, че подписаният на 26 септември 2018 г. Етичен кодекс срещу дезинформацията "се е доказал като неадекватен да отговори на източниците и носителите на онлайн дезинформация". Този кодекс бе представен на 16 октомври 2018 г. като голям успех на тогавашната комисарка по дигиталните технологии Мария Габриел. Тогава тя заяви на пресконференция: „Поисках от (интернет) индустрията да предложи осезаеми стъпки за борба с дезинформацията съгласно  Кодекса. Ангажиментите към него представляват първи положителен резултат от подхода на Комисията за справяне с онлайн дезинформацията. Няма да е достатъчно Кодексът да е само на хартия, той трябва да бъде ефективно приложен и последван от действия. Ще следя внимателно постигнатия напредък и ще преценя до края на годината дали е постигнат достатъчен напредък". 

Сега Мария Габриел има друг ресор в Комисията на Урсула фон дер Лайен, която обаче носи отговорност за нейната безплодна инициатива като член на Комисията на Жан-Клод Юнкер.

"Има спешна нужда от ефективни инструменти за по-добра оценка и справяне с проблема", пишат представители на европейските медии, които критикуват ЕС, че разчита прекалено много на "добрата воля на системните играчи". Сред предлаганите мерки са "значителни" санкции срещу присъединилите се към кодекса платформи, чрез които да бъдат стимулирани да действат.

Тези мерки обаче трябва да бъдат приложени по такъв начин, че "да подкрепят, а не да накажат медиите", както и да гарантират "журналистическата свобода, основните права и редакционната независимост".

Накрая декларацията отправя искане за по-структуриран диалог с интернет платформите, а не както досега "отделни комисари" да влизат в пряк контакт с платформите.

Миналата седмица ЕС призова интернет гигантите да положат повече усилия за борба с "огромната вълна дезинформация, предизвикана от пандемията, както и да дават месечни отчети какви действия са предприели". В комисията на Фон дер Лайен отговорник за ценностите и прозрачността е чехкинята Вера Юрова, която пое дигиталния ресор от Мария Габриел. Тя призна, че подходът е да се разчита на добрата воля на платформите, но каза, че в техен интерес е да спечелят доверието на своите ползватели. ЕК вече поиска от платформите да премахват реклами на фалшиви лекарства, както и да дават приоритет на информации от официалните здрави власти, включително и от Световната здравна организация.

Още по темата