Медия без
политическа реклама

Байдън: САЩ не се стремят да свалят Путин от власт

Пентагонът и Германия дават модерни ракети на Украйна, докато Швейцария не позволи на Дания да изпрати на Киев бронирани машини

01 Юни 2022Обновена
БГНЕС

САЩ ще предоставят ракети за залпов огън HIMARS M142 на Украйна, това съобщава анонимен високопоставен чиновник на Ройтерс и Франспрес веднага след като "Ню Йорк таймс" публикува статия на президента Байдън. В нея Байдън описва как САЩ ще продължат военната и финансовата помощ за Украйна. 

БиБиСи резюмира статията: 

- "Целта на САЩ е ясна. Искаме да видим Украйна демократична, независима, суверенна и процъфтяваща, която може да се защити от агресия...Затова реших да предоставим на украинците по-съвършени ракетни системи и боеприпаси, които да им позволят да поразяват ключови цели на бойното поле". 

- "Не призоваваме Украйна да нанася удари отвъд границите си и не й предоставяме такива оръжия. Не искаме войната да продължава само и само за да се нанесе вреда на Русия. Основният ми принцип за тази криза е да не се вземат решения без участието на самата Украйна. Няма да оказвам на украинското правителство никакъв натиск - нито публично, нито в частен аспект - за да го убедя да направи териториални отстъпки". 

- "Знам, че мнозина по света се тревожат от опасността да се използва ядрено оръжие. В момента няма признаци, че Русия е готова да го използва в Украйна, независимо че периодичното размахване на ядрената бухалка е опасно и безотговорно. Ще съм ясен - всяка употреба на ядрено оръжие е напълно неприемлива и ще доведе да тежки последствия"

- "Не целим война на НАТО с Русия. Колкото и да не съм съгласен с действията на г-н Путин, колкото и да смятам, че действа ужасяващо. САЩ не се стремят да свалят Путин от власт. Докато САЩ и техните съюзници не станат обект на нападение, няма да вземем директно участие в конфликта, няма да пращаме американска войска в Украйна, нито ще атакуваме руски сили".

- "Владимир Путин не очакваше, че ще сме толкова единни. Той сгреши. Ако се надява, че идните месеци ще променим позицията си или в нашите редици ще има разногласие - пак греши". 

Високопоставеният чиновник уточнява, че Украйна иска ракетите HIMARS M142. Тази система има боеприпаси с далекобойност до 300 км, но от информацията на Франспрес се разбира, че Украйна няма да получи такива боеприпаси, а само с далекобойност до 80 км. И тези ракети превъзхождат руската артилерия "Смерч", която достига до 70 км. 

"Тази система украинците ще използват, за да отразят руското настъпление на украинска територия, но няма да се използват на руска територия", цитират и двете агенции изказването на чиновника. 

В момента не е известно колко установки ще пратят САЩ в Украйна, сега количеството артилерийски оръдия на руската армия превъзхожда украинското, независимо че отстъпват като качество на западните оръдия. 

Малко след съобщението от САЩ Министерството на отбраната на Русия каза, че в провинция Иваново, в североизточната част на страната, са започнали учения на руските ядрени сили. Не се споменава за пряка връзка с обявената от САЩ доставка на ракетни системи.

Германия ще изпрати на Украйна модерни зенитни ракети и радарни системи, обяви канцлерът Шолц

Германският канцлер Олаф Шолц съобщи в същото време, че страната му ще изпрати в Украйна модерни зенитни ракети и радарни системи, увеличавайки оръжейните доставки на фона на критики, че Берлин не прави достатъчно, за да помогне на Киев да се защити от Русия, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Пред германските парламентаристи Шолц каза, че правителството е решило да предостави на Украйна управляеми ракети с малък обсег ИРИС-Т (IRIS-T), разработени от Германия с партньори от НАТО.

Канцлерът отбеляза, че на Киев ще бъдат доставени също радарни системи, с които украинските военни ще могат да установяват местонахождението на вражеската артилерията.

Целта на германското правителство е да гарантира, че руският президент Владимир Путин "не печели" войната, която започна в Украйна, заяви Шолц пред Бундестага по време на дебатите за бюджета. "Целта ни е Украйна да е в състояние да се защитава и да прави това успешно", допълни канцлерът, цитиран от ДПА.

Швейцария не позволи на Дания да изпрати в Украйна бронирани машини

Правителството на Швейцария наложи вето върху искане от Дания да ѝ бъде позволено да изпрати в Украйна произведени в Швейцария бронетранспортьори, като посочи за причина за това политиката си за неутралитет, по силата на която тя не доставя оръжия в зони на конфликт, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Агенциите се позовават на съообщение от швейцарската телевизия "Ес Ар Еф".

Държавният секретариат по икономическите въпроси (ДСИВ) на Швейцария е отхвърлил искането на Дания да ѝ бъде позволено да предостави на Украйна около 20 бронирани машини на пехотата "Пираня III", съобщи телевизията, позовавайки се на потвърждение от самата агенция. ДСИВ засега не е коментирал информацията.

Неутралната Швейцария изисква чужди страни, които закупят швейцарско оръжие, да искат разрешение преди да го реекспортират. През април тя наложи вето върху реекспорта на произведени в Швейцария боеприпаси за противовъздушни танкове, които Германия изпраща в Украйна. Тя също така отказа искане от Полша за оръжия, с които да помогне на съседката си Украйна.

Швейцария прекрати практика от миналото и въведе наложените от ЕС санкции, които целят да накажат Русия за инвазията в Украйна, която Москва описва като специална военна операция за разоръжаване и "денацификация" на съседната държава. Но неутралитетът на Швейцария е изправен пред най-сериозното си изпитание от десетилетия на фона на продължаващия дебат в страната как да бъде приложена политиката, която не допусна Швейцария да участва в двете световни войни през 20-ти век.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

САЩ, ракети HIMARS, Джо Байдън

Още по темата