Медия без
политическа реклама

Хаосът с PCR тестовете след 1 април става все по-голям

Някои лаборатории вече отказват безплатни изследвания заради края на извънредната обстановка

03 Апр. 2022Обновена
Pexels

Бъркотията с безплатните изследвания за COVID-19 след края на извънредната епидемична обстановка става все по-голяма. Лаборатории са започнали да отказват безплатни тестове на пациенти със симптоми на коронавирусна инфекция, показа репортаж на Би Ти Ви.

До 1 април личните лекари имаха право да издават направления за безплатен PCR тест на своите пациенти. Освен това МЗ имаше сключени договори с лаборатории и болници за извършване на тези тестове. Така те получаваха заплащане по тази линия, а за пациентите изследванията бяха безплатни. Тези договори обаче изтекоха с края на извънредната обстановка.

Във връзка с многото запитвания, касата е публикувала указания на сайта си, в които предупреждава, че занапред ще заплаща тези тестове само на лечебни заведения, сключили договор с НЗОК по пакет „Вирусология“ и „Клинична микробиология“. Това обаче вероятно силно ще стесни кръга от места, където човек може да си направи безплатен тест. Поради неясноти, освен това, някои болници отказват безплатни изследвания. От "Александровска" например потвърждават пред Би Ти Ви, че от 1 април PCR-тестовете са платени.

Хаосът принуждава и някои лаборатории да отказват напълно валидни направления за тест, издадени през март. Личните лекари вече предупредиха, че тази промяна е безсмислена и само ще натовари допълнително пациента да се разкарва до специалист за направление.

Тъй като правителството обяви, че ковид зоните няма да продължат да работят след края на извънредната обстановка, НЗОК оповести правила, по които трябва да се приемат пациенти с COVID-19 в болниците.Новоприетите пациенти след 01.04.2022 г., които се нуждаят от лечение от COVID-19, ще бъдат лекувани при условията и по реда на НРД за медицинските дейности 2020-2022 г. Болни с основна или придружаваща инфекция от COVID-19 ще бъдат лекувани в наличните инфекциозни отделения и в останалите структури за болнично лечение, като болниците трябва да определят легла за абсолютна/стриктна изолация и да спазват правилата за предотвратяване на вътреболнична инфекция, посочват от касата.

 

КАКВО ОСТАВА ДА ВАЖИ

ТЕЛК решенията, чийто срок е изтекъл до 31 март - по време на извънредната епидемична обстановка, ще важат до 30 юни. До същата дата служебно се удължава и срокът за изплащане на пенсиите за инвалидност по експертни решения, които са изтекли по време на извънредната епидемична обстановка.

Това е едно от пандемичните облекчения, които продължават да бъдат в сила известно време след края на извънредната епидемична обстановка. Някои от сроковете приключват след 3 месеца, други - след два.

Още два месеца няма да се налагат обезпечителни мерки и действия по принудително изпълнение върху парични средства, изплатени на работници и служители като компенсации въз основа на акт на Министерския съвет във връзка с преодоляване на настъпилите последици от COVID-19.

Действието на мярката „60 на 40“ ще бъде удължено до 30 юни при запазване на досегашните условия за подкрепа за запазване на работните места. Правителството обаче е преценило, че родителите нямат нужда от продължаваща подкрепа за принудителен отпуск, въпреки че вирусът не е изчезнал. Компенсациите на семейства с деца до 14-годишна възраст бяха обвързани с обявено извънредно положение или извънредна обстановка. Така от 1 април те не се могат да се изплащат.

През цялата 2022 г. до 90 дни неплатен отпуск ще се зачита за трудов и осигурителен стаж.


 

 

Последвайте ни и в google news бутон