Лекарствата за лечение на диабет и антибиотиците ще се изписват само с електронна рецепта от днес. Въведението влезе в сила, след като преди седмица в "Държавен вестник" излязоха промените в съответната наредба на МЗ.
Целта на промените е да се проследяват по-ефективно наличностите - диабетиците често страдат от дефицит на един или друг инсулин и други препарати, но и да се подобри контрола върху прекомерно честата и неправилна употреба на двата вида лекарства без лекарско предписание. При антибиотиците от години е известно, че има голям дял самолечение, но напоследък при диабетиците също се появи такъв проблем заради новото поколение лекарства за контролиране на кръвната захар, които се ползват и от здрави хора за отслабване - интересът към оземпик например регулярно води до изчезването му от аптеките точно за хората, които имат най-много нужда от това.
„Разбираме, че всяко нововъведение е предизвикателство, но тук целите на министерството са ясни. Ако успеем да намалим употребата на антибиотици без рецепта, дори само с 5%, това ще е успех“, коментира преди няколко дни на разяснителна среща за е-рецептите зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.
Издаването на електронна рецепта не отменя посещението при лекар, тъй като предписването на медикаменти се извършва след физически преглед. За да издаде е-рецепта, медицинският специалист е необходимо да разполага с компютър, мобилно устройство, интернет връзка и специализиран медицински софтуер, като такива са изискванията при работа и с Националната здравноосигурителна каса, обясняват от МЗ.
Вече има и мобилно приложение за лекарите - eRx, разработено от "Информационно обслужване". То е предназначено за издаване на електронни рецепти в ситуации, при които лекарят няма достъп до компютър с медицински софтуер. Мобилното приложение притежава функционалност за предписване на лекарствени продукти и в офлайн режим (при липса на интернет свързаност), като при възстановяваване на свързаността предписаната рецепта се изпраща към Националната здравно-информационна система.
Сигнали за нередности при изписването на лекарствени продукти, могат да бъдат подавани в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ – 02 80 50 433, а също и в Изпълнителна агенция по лекарствата – 02 89 03 555.