Няма връзка между използването на мобилни телефони и повишения риск от рак на мозъка, сочи нов анализ на наличните публикувани данни в световен мащаб, извършен по поръчка на Световната здравна организация (СЗО), съобщава Ройтерс, цитирана от БТА.
Публикуваният анализ установи, че въпреки огромното нарастване на употребата на безжични технологии не се наблюдава съответно нарастване на случаите на рак на мозъка. Това се отнася дори за хората, които провеждат дълги телефонни разговори, или за тези, които използват мобилни телефони повече от десетилетие.
Окончателният анализ включва 63 проучвания от периода 1994-2022 г., оценени от 11 изследователи от 10 държави, включително австралийския правителствен орган за радиационна защита.
В работата са оценени ефектите на радиочестотата, използвана в мобилните телефони, както и в телевизията, бебешките монитори и радарите, казва съавторът Марк Елуд, професор по епидемиология на рака в Университета в Окланд, Нова Зеландия.
„Нито един от основните изследвани параметри не показа повишен риск“, каза той. В анализа са разгледани раковите заболявания на мозъка при възрастни и деца, както и ракът на хипофизата, слюнчените жлези и левкемиите, и рисковете, свързани с използването на мобилни телефони, базови станции или предаватели, както и професионалното излагане. Други видове рак ще бъдат разгледани допълнително.
Анализът потвърждава предишни подобни разработки. СЗО и международни здравни органи и преди са заявявали, че няма категорични доказателства за неблагоприятни последици за здравето от радиацията, използвана от мобилните телефони, но са призовавали за повече изследвания. Понастоящем Международната агенция за изследване на рака (IARC) я класифицира като „вероятно канцерогенна“ или клас 2В - категория, която се използва, когато агенцията не може да изключи потенциална връзка.
Консултативната група на агенцията призова класификацията да бъде преразгледана възможно най-скоро предвид новите данни след последната оценка през 2011 г.